.
.
.

جیش الاسلام: میانه‌رو هستیم وعلمای ما اهل سوریه‌ هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد علوش سخنگوی رسمی جیش الاسلام در گفت و گوی اختصاصی با العربیه.نت پس از امضای بیانیه گروههای مخالف سوری در ریاض پایتخت سعودی، اظهار داشت، کنفرانس مخالفان اسد در ریاض فرصتی است برای ایجاد دیدگاهی واحد در سوریه که قابل اجراست.

علوش به پایبندی جیش الاسلام به اصول پنج ماده ای بیانیه پایانی کنفرانس مخالفان از جمله برکناری اسد در مرحله انتقالی، از بین بردن دستگاههای امنیی، و بازسازی ارتش سوریه تاکید کرد.

او گفت:« جیش الاسلام پایبندی خود را نسبت به توافق درباره هویت عربی و اسلامی ملت سوریه با حفظ احترام به حقوق دیگر ادیان، فرقه ها و اقلیت ها، آزادی مذهب و دین، همزیستی مسالمت آمیز و مساوات در حقوق و وظایف مدنی اعلام کرد».

او درباره جنگجویان خارجی در سوریه تاکید کرد:« رژیم اسد با کمک گرفتن از حزب الله لبنان، ایران و پاکستان، اولین حضور جنگجویان خارجی در سوریه را تثبیت کرد. سپس موضوع به دخالت مستقیم روسیه و ایران برای انجام حملاتی علیه ارتش آزاد رسید. بعدها داعش به جنگجویان خارجی متوسل شد».

وی درباره جبهه النصره گفت که شمار زیادی از سوری ها در این گروه عضو هستند و مشکل اصلی آن ارتباط با القاعده است. علوش ادامه داد:« هنوز فرصت باقی است تا ارتباط خود را با القاعده قطع کنند … مردم سوریه نمی توانند نزاع دراز مدت القاعده با دیگر کشورهای جهان را به عهده بگیرند لذا برای مردم این کشور کافی است که جنایت های رژیم اسد را تحمل کرده اند.»

علوش درباره اتهام افراط گرایی علیه جیش الاسلام که گروهی از ارتش آزادسوریه به شمار می آید، گفت: « پیش تر گفتیم که ارتش آزاد، ارتشی مسلمان است و به هیچ جریان فکری معاصر وابسته نیست و تابع علمای سوری هستیم که از لحاظ فکر هیچ ارتباطی با اعتقادات خارج از کشور ندارند».