.
.
.

ترکیه: روسیه آرام باشد...شکیبایی ما هم حدی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، روز جمعه، 11 سپتامبر 2015 طی سخنانی از روسیه خواست تا آرامش خود را حفظ کند. چاووش اوغلو در عین حال به روسیه هشدار داد که صبر و شکیبایی کشورش نیز حدی دارد.

سرنگونی جنگنده سوخوی 24 روسیه توسط ترکیه در 24 نوامبر در مرز سوریه - ترکیه، عامل اصلی تنش کنونی میان آنکارا و مسکو است.

وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه‌ای زنده که از تلویزیون «NTV»، پخش شد، گفت: «ما از روسیه، که یکی از بزرگترین شرکای تجاری ترکیه به شمار می‌رود، می‌خواهیم که "آرامش" از خود نشان دهد. و در عین حال می‌گویم که صبر و شکیبایی ما هم حدی دارد».

وی افزود: «اگر تا حالا به اقدامات روس‌ها پاسخی نداده‌ایم این به معنای ترس یا احساس گناه نیست، ما به خاطر عادی سازی روابط گذشته میان دو کشور صبر و بردباری نشان می‌دهیم».

پس از سرنگونی جنگنده سوخوی 24 روسیه توسط ترکیه، مسکو اقدامات تلافی‌جویانه خود علیه آنکارا را آغاز کرد به طوری که جنگ لفظی میان دو طرف افزایش یافت. البته دولت ترکیه همچنان خویشتنداری نشان می‌دهد. بطوری‌که ناوگان جنگی روسیه هنوز هم از تنگه بسفر و داردانل ترکیه عبور می‌کند و شهروندان روسیه هنوز هم بدون اخذ ویزا می‌توانند وارد ترکیه شوند. این در حالی است که روسیه اعلام کرد از سال آینده شهروندان ترک برای سفر به روسیه باید ویزا بگیرند.

وزیر خارجه ترکیه در باره دلیل افزایش نیروهای ترکیه در شمال عراق که اخیرا باعث تنش میان بغداد و آنکارا شده، گفت:« افزایش نیروهای ترکیه در عراق به این دلیل است که خطرات امنیتی در آن مناطق افزایش یافته است».