.
.
.

اردوغان: نیروهایمان را از عراق خارج نمی کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته است، نیروهای ترکیه برای آموزش و نه برای جنگ در شمال عراق مستقر هستند و آنکارا در نظر ندارد آنها را خارج کند.

این در حالی است که وزارت خارجه عراق اعلام کرد، برای صدور قطعنامه‌ای در محکومیت آنکارا در شورای امنیت به دلیل آنچه را که «نقض حاکمیت عراق توسط ترکیه» توصیف کرد، تماس‌هایی با نهادهای بین المللی برقرار کرده است.

مقامات عراقی می گویند، نیروهای ترکیه بدون اطلاع و هماهنگی با بغداد وارد خاک این کشور شد‌ه‌اند و اظهارات مقامات ترک در این باره تنها برای فریب افکار عمومی صورت می گیرد .

حیدر عبادی نخست وزیر عراق گفته است ادعای آموزش نیروها از سوی ترکیه، حقیقت نقض حاکمیت ملی عراق را پنهان نمی کند.

این در حالی است که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق و تمام مناطق سنی از وجود نیروهای ترکیه در شمال عراق پشتیبانی می کنند.

برخی کارشناسان عراقی می گویند پافشاری دولت عبادی بر مسئله عقب نشینی فوری ترکیه از شمال عراق تنها به درخواست به تحریک تهران صورت می گیرد.

روز سه شنبه نیز رجب طیب اردوغان طی سخنانی که از تلویزیون ترکیه پخش شد، گفت:« ترکیه بر سر برپایی «منطقه امن» در شمال سوریه اصرار دارد».

اردوغان که در جمع شماری از مسئولان محلی در آنکارا سخن می‌گفت، افزود که ترکیه خواهان تسریع در اجرای پیشنهادی آموزش و مسلح سازی اپوزیسیون سوریه است.

طرح برپایی منطقه امن در شمال سوریه، طرحی است که ترکیه از مدتها پیش در پی آن است و حتی مشارکتش در ائتلاف بین‌الملل علیه داعش را به برپایی این منطقه مرتبط کرده بود. اما علاوه بر دولت سوریه، روسیه و ایران که متحدان نظام بشار اسد هستند نیز با این طرح مخالفند.