.
.
.

سعودی مخالفان سوری را برای نشست ریاض دعوت می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه سعودی روز دوشنبه 7 دسامبر سال 2015 اعلام کرد که همه گروه‌های مخالف سوری در داخل و خارج سوریه را برای نشست در ریاض دعوت کرده است.

وزارت خارجه سعودی در بیانیه خود گفته است که ریاض خواهان متحد کردن موضع مخالفان برای مذاکره آینده در ژنو است.

پیشتر استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در زمینه بحران سوریه، اعلام کرد پادشاهی سعودی در اواسط ماه دسامبر، نشستی را با حضور گروه‌های مسلح سوری و همچنین مخالفان سیاسی رژیم بشار اسد، با هدف رسیدن به یک طرح مشترک درباره مذاکرات صلح سوریه در ریاض برگزار می‌کند.

یک مقام وزارت خارجه سعودی با تایید این خبر گفت:« سعودی همیشه خواستار حل مسالمت آمیز بحران سوریه بوده است. لذا با استناد به بیانیه کنفرانس بین المللی "وین 2" تاریخ 14 نوامبر 2015 ، که در آن به ضرورت متحد کردن مخالفان اشاره شده است، پادشاهی سعودی تلاش می کند که اغلب مخالفان سوری را متحد کرده تا خواسته‌ها و مواضع‌شان را برای گفتگوهای آینده برای انتقال مسالمت آمیز قدرت، مشخص کنند».

وزارت خارجه همچنین افزود: «پادشاهی سعودی به درخواست اغلب شرکت کنندگان در نشست ژنو 1 و 2 و نشست اخیر وین مبنی بر متحد کردن موضع مخالفان اقدامات نشست ریاض را فراهم کرده است».

وزارت خارجه سعودی با دعوت از همه طیف های سیاسی سوری دعوت کرده که در نشست ریاض که از تاریخ 8 دیسامبر تا تاریخ 11 دیسامبر برگزار خواهد شد، شرکت کنند.