.
.
.

مذاکرات صلح یمن ۱۵ دسامبر برگزار خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبکه العربیه یکشنبه ۶ دسامبر به نقل از عبدالملک المخلافی وزیر امور خارجه یمن نقل کرد که گفته است مذاکرات صلح یمنی-یمنی با میانجی‌گری سازمان ملل متحد، قرار است ۱۵ دسامبر برگزار شود.

العربیه در خبری فوری به نقل از المخالافی گزارش داد: «مذاکرات برای اجرای قطعنامه ۲۲۱۶، ۱۵ دسامبر برگزار خواهد شد.»

قطعنامامه ۲۲۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد از حوثی‌ها و متحدانشان می‌خواهد سلاح را زمین گذاشته و از مناطقی که تصرف کرده‌اند، خارج شوند.

این در حالی است که دفتر عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسماعیل ولدالشیخ احمد فرستاده سازمان ملل متحد در امور این کشور، شنبه با اقای هادی در عدن دیدار و بر سر راه‌های پیش‌برد مذاکرات صلح میان دولت و شورشیان حوثی گفت‌وگو کرد.

تا کنون تلاش‌های سازمان ملل متحد به منظور حل و فصل بحران یمن از راه گفت‌وگو، بی نتیجه بوده است. آقای هادی در بیانیه‌ای از مذاکرات آتی که قرار است در ژنو برگزار شود، استقبال کرد.

رئیس جمهوری یمن پس از دیدار با فرستاده سازمان ملل متحد در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «با وجود رنج‌ها و زخم‌ها، اما دست ما همواره برای صلح دراز است چرا که در برابر ملتمان مسئولیت ملی و انسانی داریم.»

این برای نخستین بار است که یک فرستاده سازمان ملل متحد به صورت رسمی به عدن سفر می‌کند. این شهر توسط دولت آقای هادی به عنوان پایتخت موقت یمن اعلام شده است.

عبدالملک المخلافی که هفته گذشته از سوی عبد ربه منصور هادی به عنوان وزیر امور خارجه یمن انتخاب شده، به خبرگزاری رویترز گفته است: «دولت بر عکس طرف مقابل آماده گفت‌وگو است. رفتارهای حوثی‌ها با اعلامیه‌هایشان که در آن می‌گویند در پی راه‌حلی مسالمت آمیز برای بحران هستند، در تناقض است.»