فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عراق خواهان خروج فوری نیروهای ترکیه از خاک خود شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دولت عراق روز شنبه 5 دسامبر 2015 از ترکیه خواست تا با احترام به اصول حسن همجواری، فورا نیروهای نظامی‌اش را از خاک این کشور خارج کند.

  این اولین باری است که دولت عراق با چنین لهجه ای با آنکارا صحبت می کند.

  به گزارش تلویزیون العربیه دفتر نخست وزیری عراق با صدور بیانیه ای، اعلام کرد، یک هنگ زرهی و تعدادی تانک از ارتش ترکیه وارد خاک این کشور، به ویژه در استان نینوا، شده اند.

  در بیانیه دفتر حیدر عبادی نخست وزیر ترکیه آمده است که ترکیه به بهانه آموزش نیروهای پیشمرگه کردستان عراق حضور نظامیان خود را در خاک عراق توجیه کرده است.

  بغداد تاکید کرده که چنین رویکردی از سوی آنکارا بی احترامی به حاکمیت عراق و نقض آشکار اصول حسن همجواری میان دو کشور به شمار می رود
  بیانیه دفتر حیدر عبادی مدعی شده است که نظامیان ترکیه بدون درخواست و کسب مجوز از دولت مرکزی عراق وارد اراضی این کشور شدند.

  از سوی دیگر خبرگزاری اناتولی ترکیه روز شنبه اعلام کرد که حدود 150 سرباز ترک با تجهیزات سنگین و 20 تانک شامگاه جمعه به موصل رسیده اند.

  طبق گزارش اناتولی حضور این نیروها در موصل، در چارچوب توافق های حاصله میان حکومت اقلیم کردستان با ترکیه به منظور آموزش پیشمرگه‌ها و نیروهای نظامی اقلیم کردستان انجام گرفته است.

  نیروهای ترکیه از 2 سال و نیم گذشته در اقلیم کردستان عراق حضور داشته اند این نیروها در چارچوب توافق میان کردستان عراق و آنکار در این کشور مستقر هستند.

  به گزارش اناتولی ترکیه تنها یک هنگ زرهی را با نیروی جدید تغییر داده است.

  برخی تحلیلگران می گویند موضعگیری اخیر دولتمردان عراق به تبعیت از مواضع جدید ایران علیه ترکیه صورت گرفته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران