فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس جمهوری عراق: استقرار نیروهای ترکیه در موصل نقض قوانین بین‌المللی است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  فواد معصوم رئيس جمهوری عراق، شنبه ۵ دسامبر، استقرار نیروهای نظامی ترکیه در نزدیکی شهر موصل را «نقض قوانین و عرف‌های بین‌المل» دانست و گفت این اقدام بر تنش‌های منطقه‌ای می‌افزاید.

  یک منبع امنیتی ترک روز جمعه گفته بود که نیروهای نظامی ترکیه اقدام به آموزش نیروهای عراقی در نزدیکی شهر موصل خواهند کرد. این شهر در تصرف گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است.

  حیدر العبادی نحست وزیر عراق هم از وزارت امور خارجه ترکیه خواسته است نیروهایش را از خاک عراق خارج کند.

  فواد معصوم در بیانیه‌ای که بر روی سایت ریاست جمهوری عراق منتشر کره، از ترکیه خواسته نیروهایش را خارج کند. او همچنین از وزارت امور خارجه عراق خواسته است تا «تمام اقدام‌های لازم را بر پایه قوانین و عرف‌های بین‌المللی برای حفظ حاکمیت و استقلال عراق اتخاذ کند.»

  شبه‌نظامان داعش ژوئن ۲۰۱۴ شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق را تصرف کردند. تا کنون چندین بار حمله احتمالی نیروهای عراقی برای باز پس گیری این شهر به تعویق افتاده است.

  یک افسر بلندپایه کُرد که در شمال موصل حضور دارد، به خبرگزاری رویترز گفت که نیروهای آموزشی ترکیه شامگاه پنجشنبه به همراه یک گروهان برای پشتیبانی، به این منطقه رسیدند.

  از قبل شمار اندکی از نیروهای آموزشی ترک در یک اردوگاه آموزشی نیروهای بسیج ملی متشکل از نیروهای پلیس سابق سنی مذهب و برخی از داوطلبان از شهر موصل حضور داشتند.

  اما اکنون مسئولان دفاعی در آمریکا می‌گویند که ایالات متحده از استقرار صدها نیروی ترک در شمال عراق آگاه است اما این اقدام بخشی از فعالیت‌های ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا علیه داعش نیست.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران