.
.
.

فرانسه: تا زمانی که اسد برسر قدرت است با ارتش سوریه همکاری نمی کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه، روز دوشنبه، 30 نوامبر اعلام کرد، تنها زمانی می توانیم با ارتش سوریه برای مبارزه با داعش همکاری کنیم که بشار اسد بر سر قدرت نباشد.

وزیر خارجه فرانسه، در مصاحبه ای با رادیوی «فرانس انتر» از شهر لی بورژه، که قرار است امروز دوشنبه بیست و یکمین کنفرانس سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت «آب و هوایی» در آن برگزار شود، گفت:« اگر ما در روند انتقال سیاسی قدرت در سوریه موفق شدیم و فرماندهی ارتش این کشور از عهده بشار اسد خارج شد آن وقت ما می توانیم با ارتش سوریه علیه تروریسم اقدامات مشترکی داشته باشیم».

فابیوس تاکید کرد که ارتش سوریه تا زمانی که تحت کنترل بشار اسد باشد نمی تواند با مخالفان معتدل سوری هماهنگی و همکاری کند.

پس از حملات تروریستی 13 نوامبر داعش در پاریس که به کشته شدن بیش از 130 تن شد، دولت فرانسه جنگ علیه داعش و نابودی این گروه تروریستی را در اولویت‌های سیاست خارجی خود قرار داد.

فابیوس افزود: «ما در حال پیشبرد روند انتقال سیاسی در سوریه هستیم به همین دلیل در دو نشست بین المللی که ماه اکتبر و نوامبر در وین برای حل بحران سوریه برگزار شد، برای اولین بار از مسکو و تهران که متحدان رژیم اسد هستند دعوت شد و در کنفرانس شرکت کردند».

بیش از 150 تن از رهبران کشورهای مختلف روز دوشنبه در «لی بورژه» در نزدیکی پاریس طی کنفرانسی وضعیت« آب و هوا» را بررسی خواهند کرد . قرار است در حاشیه کنفرانس این کنفرانس در باره بحران سوریه نیز گفت وگو شود.

فابیوس که قرار است ریاست این کنفرانس را به عهده بگیرد در پاسخ به این پرسش که آیا امکان ترتیب ملاقات میان رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین برای ازمیان بردن تنش میان دو کشور در پاریس وجود دارد، گفت:«اگر یکی از آن دو کشور این راه را برای ما میسر کردند ما آماده ایم که این کار را انجام دهیم ».