فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دبیرکل ناتو: ترکیه حق دارد از خودش دفاع کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز دوشنبه 30 نوامبر طى کنفرانس مشترکى با داود اغلو نخست وزیر ترکیه دربروکسل اعلام کرد، ترکیه حق دارد از خودش دفاع کند.

  دبیرکل ناتو گفت:« حمایت از حریم هوایی و مرزهای ترکیه حق طبیعی این کشور است».

  اظهارات ینس استولتنبرگ، در حمایت از ترکیه چند روز پس از سرنگونی سوخوی 24 روسیه توسط ارتش ترکیه که به ایجاد تنش میان مسکو و آنکارا منجر شده ایراد می شود.

  به گزارش تلویزیون الحدت، دبیرکل ناتو با تاکید بر حقانیت ترکیه در دفاع از خود افزود:«ما در دیدارمان با داووداوغلو مسائل مختلفی را مورد بررسی قرار دادیم که سقوط جنگنده روسیه نیز یکی از موضوعات این نشست بود. ترکیه مذاکرات و رایزنی‌های زیادی را با همپیمانانش داشته و همه اطلاعات مربوط به این حادثه را در اختیار ما قرار داده است و می‌توانم بگویم با استناد به این اطلاعات و با توجه به فعالیت‌های کثیری که در منطقه در حال انجام است و حضور نیروهای نظامی در نزدیکی مرزهای ترکیه، ترکیه حق دارد که از خود و حریم هوایی‌اش دفاع کند. من از هر گونه تماس میان ترکیه و روسیه برای مهار بحران حمایت می‌کنم. این اولین باری نبود که روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض می‌کرد، ما اطلاعاتی را در این باره داریم که با اطلاعات ارائه شده از سوی ترکیه همخوانی کامل دارد.»

  استولتنبرگ در پایان تاکید کرد: «من باز هم اعلام می‌کنم ترکیه حق داشته از خود دفاع کند و امیدوارم دو طرف به مذاکرات مستقیم ادامه دهند ما خواهان آرام شدن اوضاع هستیم و برای مهار کردن این بحران به تلاش خود ادامه می‌دهیم».

  اینکه کشورش حاضر نیست از روسیه عذرخواهی کند تاکید کرد آنکارا برای مذاکره با روسیه از طریق کانال‌های دیپلماتیک آماده است.

  «ترکیه عذرخواهی نمی کند»

  از سوی دیگر احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در این کنفرانس مطبوعایت مشترک با ینس استولتنبرگ گفت:«ترکیه به هیچ عنوان از روسیه عذرخواهی نخواهد کرد».

  نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه حریم هوایی جزئی از حاکمیت این کشور است گفت:« هر اقدامی را که برای دفاع از خود لازم باشد انجام خواهیم داد. ما قبلا هم به روسیه در این باره هشدار داده بودیم. روسیه سه بار حریم هوایی ترکیه را نقض کرده است و مسئولیت حوادث نوامبر برعهده ترکیه نیست. ما خواهان بالا گرفتن تنش نیستیم اما ترکیه حق دارد که از خود دفاع کند.»

  داوود اوغلو نخست وزير تركيه دیدار خود با دبیر کل سازمان ناتو را بسیار مثبت ارزیابی کرد.

  نخست وزیر ترکیه در رابطه با وضعیت آوارگان و مهاجرت پناهجویان به این کشور گفت: «ترکیه تاکنون ده‌ها هزار آواره را پذیرفته است. به این دلیل متحمل بار سنگینی شده است. بحران سوریه در حال حاضر باعث شده که دو ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در سوریه بجنگند. یکی ائتلاف به رهبری آمریکا و همپیمانانش و دیگری ائتلاف چهارجانبه‌ای که روسیه عضو آن را رهبری می کند اگر میان این دو ائتلاف هماهنگی ایجاد نشود امکان تکرار این حوداث وجود دارد.».

  وی ادامه داد:« مرزهای ترکیه و سوریه مرزهایی هستند که تضمین امنیت آنها حائز اهمیت است. ما آماده مذاکره از طریق کانال‌های دیپلماتیک با روسیه هستیم تا احتمال تکرار چنین حوادثی کاسته شود. هدف گرفتن مرزهای سوریه و ترکیه در واقع هدف گرفتن مرزهای ناتو است و نیروهای مسلح ما شبانه روز برای حفظ عرصه هوایی و مرزهای کشور به وظایف خود عمل می‌کنند».
  داوود اوغلو در ادامه گفت:« ما هیچ توجیهی درباره حمایت از مرزهایمان ارائه نمی‌دهیم و آماده بررسی حوادثی که هفته گذشته رخ داد هستیم. ما فقط به وظایف‌مان عمل کرده‌ایم و در این باره از هیچ کس عذرخواهی نمی‌کنیم».

  تحریم اقتصادی ترکیه توسط روس ها

  نخست وزیر ترکیه درخصوص تحریم‌های اقتصادی روسیه علیه کشورش گفت: «ما همواره مخالف تحریم‌های اقتصادی علیه کشورها بودیم و این موضع برای ترکیه کم اهمیت و ابتدایی است، در حالی که روسیه الان چنین اقدامی را علیه ما انجام می‌دهد روسیه‌ای که خودش قربانی تحریم‌ها در خصوص اوکراین است.

  وی افزود:«امیدوارم روسیه هم در اقدامات خود بازنگری کند و بازهم تاکید می‌کنم که ما این کار را برای حمایت از حریم هوایی و مرزهایمان انجام دادیم و به محافظت از حاکمیت خود ادامه می‌دهیم».

  اوغلو در پایان با تاکید مجدد بر اینکه دفاع از حریم هوایی و مرزهای ترکیه حق این کشور است گفت:« آنکارا بار دیگر اعلام می‌کند که آماده مذاکرات با روسیه در این بابت است».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران