.
.
.

افزایش تنش میان روسیه و ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسکو و آنکارا به تبادل اتهام درباره سرنگونی جنگنده سوخوی 24 روسیه توسط ترکیه ادامه می دهند. در آخرین این اتهامات، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفته سئوالاتی درباره واقعیت ضدیت ترکیه با تروریسم است.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، انتقادات پوتین علیه آنکارا را « ناپذیرفتنی» توصیف کرد، و تاکید نمود که کشورش با قصد جنگنده روسیه را سرنگون نکرده است. اردوغان گفته که مایل است پوتین را در پاریس ببیند.

تنش میان دو طرف با اظهارات لاوروف وزیر خارجه روسیه، افزایش یافت. او گفته که ترکیه « از مرز» گذشته است. لاوروف اظهار داشت که مسکو نسبت به اهداف واقعی ترکیه در مبارزه با تروریسم تردید دارد.

پس از تشییع جنازه سرباز روس که در پی سقوط هلی کوپتر در سوریه کشته شده بود، سرگی ناریشکین رئیس پارلمان روسیه، ترکیه را تهدید کرد که کشورش «حق واکنش نظامی» دارد.

روسیه پس از سرنگونی جنگنده سوخوی خود در شمال سوریه، از مقامات آنکارا خواست که عذرخواهی کنند. اردوغان این درخواست را رد کرده و گفته است که ترکیه حق دفاع از حریم هوایی خو را دارد.

مسکو در اولین اقدام عملی، نظارت بر صادرات محصولات کشاورزی به روسیه را شدیدتر کرده و گفته است که، شهروندان ترکیه که تاکنون بدون روادید به روسیه سفر می کردند، از اول ژانویه 2016 باید ویزا بگیرند.