.
.
.

اردوغان: در پی افزایش تنش با روسیه نیستیم..اسد و داعش دو روی یک سکه‌‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت که کشورش در پی افزایش تنش با روسیه در پی سرنگونی جنگنده روسی سوخوی-۲۴ توسط نیروی هوایی ترکیه نیست.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که بتواند با مسئولان روس در فرانسه دیدار و گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان که شنبه ۲۸ نوامبر در جریان افتتاح پروژه‌های اقتصادی در استان الکسیر در غرب ترکیه سخن می‌گفت، اظهار داشت که امیدوار است روابط آنکارا با مسکو به دوران پیش از سرنگونی جنگنده بازگردد.

او افزود نشست تغییرات آب و هوایی که دوشنبه آینده در پاریس برگزار خواهد شد، ممکن است فضای مناسبی برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جهوری روسیه باشد.

رئیس جمهوری ترکیه در عین حال تاکید کرد که اجازه نقض حریم هوایی کشورش را به هیچ کس نخواهد داد. او خاطرنشان کرد که آنکارا بارها نسبت به نقض حریم هوایی‌اش هشدار داده بود.

او گفت که روسیه باید درک کند که ترکیه از اهمیت زیادی برایش برخوردار است و مسائل مورد اهتمام مشترک زیادی میان دو کشور وجود دارد.

درباره افزایش حملات روسیه به شمال سوریه به ویژه منطقه باید بوجاق محل سکومت ترکمان‌های سوریه، اردوغان گفت که از این تحولات راضی نیست و «ما دست بسته نخواهیم نشست.»

او تاکید کرد که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، در این منطقه حضور ندارد.

روسیه نزدیک به دو ماه پیش، حملات خود را به مواضع مخالفان اسد در سوریه آغاز کرد؛ اگرچه می‌گوید هدفش جنگ با گروه‌های تروریستی داعش و النصره است. اما غرب و همچنین منابع داخلی سوریه می‌گویند که بیشتر حملات سوریه علیه مواضع مخالفان اسد که دستکم بخشی از آن‌ها «میانه‌رو» و مورد حمایت غرب هستند، صورت می‌گیرد.

اردوغان در ادامه سخنان خود، نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را «ستمگر» توصیف کرد و گفت که جنایت‌های بزرگی در سوریه به دست این نظام روی می‌دهد.

رئیس جمهوری ترکیه گفت که نظام بشاد اسد و گروه داعش، دو روی یک سکه هستند.

او همچنین از ادامه استقبال از پناهجویان سوری سخن گفت و افزود که درهای ترکیه به روی آن‌ها باز است.