.
.
.

روسیه سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس-۴۰۰ را در سوریه مستقر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسکو در واکنش به اقدام ارتش ترکیه در سرنگون کردن جنگنده روسیه اعلام کرد که سامانه اس-۴۰۰ پیشرفته‌ترین سامانه موشکی ارتش خود را در سوریه مستقر کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه، این خبر را چهارشنبه ۲۵ نوامبر به خبرنگاران اعلام کرد.

پس از سرنگونی جنگنده روسی توسط ارتش ترکیه، روسیه تدابیر شدید پیشگیرانه در قبال تکرار چنین واقعه‌ای به منظور حفاظت از جان نظامیان خود اتخاذ کرده است.

سایت «راشا تودی» نوشته است که سامانه اس-۴۰۰ پیشرفته‌ترین سامانه دفاع موشکی جهان به شمار می‌آید و می‌تواند هر نوع هواپیمای جنگی و همچنین موشک‌های دوربرد را در هوا منهدم کند.

سه شنبه ۲۴ نوامبر منابع ریاست جمهوری ترکیه اعلام کردند که این کشور، یک جنگنده روس را که حریم هوایی ترکیه را در نزدیکی مرزهای سوریه نقض کرد، سرنگون کرده است. مسکو اما می‌گوید که این جنگنده در آسمان سوریه بوده و وارد حریم هوایی ترکیه نشده است.

این برای نخستین بار در تاریخ است که یک جنگنده روس توسط یک کشور عضو پیمان ناتو سرنگون می‌شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، سرنگونی جنگنده نیروی هوایی کشورش توسط ترکیه را «خنجر زدن از پشت» توصیف کرد که عامل آن «تبانی کنندگان با تروریست»ها بودند. او افزود که این حادثه عواقب وخیمی برای روابط مسکو و آنکارا در پی خواهد داشت.

روسیه نزدیک به دو ماه پیش، حملات خود را به مواضع مخالفان اسد در سوریه آغاز کرد؛ اگرچه می‌گوید هدفش جنگ با گروه‌های تروریستی داعش و النصره است. اما غرب و همچنین منابع داخلی سوریه می‌گویند که بیشتر حملات سوریه علیه مواضع مخالفان اسد که بخش بزرگی از آن‌ها «میانه‌رو» و مورد حمایت غرب هستند، صورت می‌گیرد.

اخیرا نیروهای دولتی سوریه و همپیمانانشان با پشتیبانی هوایی روسیه، حملات خود را به مناطق تحت کنترل ترکمن‌های مخالف اسد در شمال سوریه آغاز کرده بودند. این اقدام اعتراض آنکارا را به دنبال داشت.