.
.
.

عبور یک کشتی جنگی روسیه از تنگه جناق قلعه ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک کشتی جنگی ناوگان دریایی روسیه، سه‌شنبه ۲۴ نوامبر از تنگه جناق قلعه (تنگه داردانل) در شمال غرب ترکیه عبور کرد. این اقدام پس از سرنگونی جنگنده سوخو-۲۴ ترکیه توسط نیروی هوایی ترکیه صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، کشتی شماره ۱۵۶ که YAMAL نام دارد، از دریای سیاه وارد دریای مرمره ترکیه شد و پس از آن به سمت تنگه جناق قلعه رفت.

هنوز مسیر نهایی این کشتی مشخص نیست.

عبور کشتی از آب‌های ترکیه در حالی است که روابط مسکو-آنکارا، به شدت پر تنش شده است. ترکیه می‌گوید که بارها به جنگنده روسیه پیش از ورود به حریم هوایی‌اش هشدار داده بود. وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با تایید این سخنان گفت که ترکیه دستکم ۱۰ بار به جنگنده روسیه هشدار داده بود.

اما روسیه تاکید می‌کند که جنگنده در آسمان سوریه سرنگون شده است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که اقدام ترکیه را «خنجر زدن از پشت» توصیف کرده، می‌گوید که جنگنده در عمق یک کیلومتری آسمان سوریه در حال پرواز بود. او نسبت به عواقف وخیم این حادثه بر روابط مسکو و آنکارا هشدار داد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم سفر قریب‌الوقوع خود را به ترکیه لغو کرد.

روسیه و ترکیه بر سر بحران سوریه با یکدیگر اختلاف نظر دارند. روسیه متحد نظام بشار اسد است اما ترکیه از مخالفان اسد حمایت می‌کند.

روسیه نزدیک به دو ماه پیش، حملات خود را به مواضع مخالفان اسد در سوریه آغاز کرد؛ اگرچه می‌گوید هدفش جنگ با گروه‌های تروریستی داعش و النصره است. اما غرب و همچنین منابع داخلی سوریه می‌گویند که بیشتر حملات سوریه علیه مواضع مخالفان اسد که دستکم بخشی از آن‌ها «میانه‌رو» و مورد حمایت غرب هستند، صورت می‌گیرد.

اخیرا نیروهای دولتی سوریه و همپیمانانشان با پشتیبانی هوایی روسیه، حملات خود را به مناطق تحت کنترل ترکمن‌های مخالف اسد در شمال سوریه آغاز کرده بودند. این اقدام اعتراض آنکارا را به دنبال داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم