.
.
.

ترکیه یک جنگنده سوخوی-24 روسیه را در نزدیکی مرزهای سوریه سرنگون کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع ریاست جمهوری ترکیه اعلام کردند که این کشور، یک جنگنده روس را که حریم هوایی ترکیه را در نزدیکی مرزهای سوریه نقض کرد، سرنگون کرده است.

تصاویری که فعالان بر روی شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند نشان می‌دهد یکی از خلبان‌های جنگنده روس کشته شده و دیگری توسط مخالفان مسلح حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، به اسارت گرفته شده است.

منابع ریاست جمهوری ترکیه گفتند: «جنگنده سوخو-۲۴ روس برپایه قواعد درگیری پس از آن‌که با وجود هشدارهای مکرر، بر فراز آسمان ترکیه به پرواز در آمد، سرنگون شد.»

از سویی وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای، خبر سرنگونی جنگنده سوخو-۲۴ را تایید کرد اما گفت که این جنگنده از حریم هوایی سوریه خارج نشده بود.
وزارت دفاع روسیه افزود که می‌تواند ثابت کند جنگنده‌اش در طول زمان پرواز، در آسمان سوریه بوده است.

در این بیانیه آمده است: «جنگنده سوخو-۲۴ وابسته به نیروی هوایی روسیه، امروز در پی شلیک آتش از زمین، در سوریه سرنگون شد.»

این بیانیه افزوده است: «این جنگنده در حریم هوایی سوریه بود. دو خلبان سوخو-۲۴ با چتر به پایین پریدند و سرنوشت آن‌ها هنوز مشخص نیست.»

در همین حال شبکه خبری «سی ان ان ترک» به نقل از منابع محلی گزارش داد یکی از خلبان‌های جنگنده سرنگون شده، توسط نیروهای ترکمن در شمال سوریه اسیر شده است.

دو شبکه «ان تی وی» و «سی ان ان ترک» تصاویری را منتشر کرده‌اند که جنگنده روس را در حال سقوط نشان می‌دهد.

خبرگزاری «آناتولی» نیز گزارش داده است دو خلبان در حال پریدن با چتر نجات دیده شده‌اند.

یک مسئول نظامی ترک هم گفته است که دو جنگنده اف-۱۶ ترکیه، جنگنده سوخو-۲۴ روسیه را سرنگون کرده‌اند.

دیده بان حقوق بشر سوریه هم گزارش داده است که جنگنده روس، در منطقه‌ای کوهستانی در حومه شمال لاذقیه سرنگون شد. بنا بر این گزارش: «جنگنده در حالی که در آتش می سوخت، بر فراز گوه ترکمن‌ها در حومه شمال لاذقیه دیده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم