.
.
.

ویدیو.. مفتی رژیم اسد غرب و فرانسه را به ارسال مهاجمان انتحاری تهدید کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ویدیویی از احمد بدر الدین حسون مفتی نظام سوریه و از نزدیکان بشار اسد رئیس جمهوری این کشور منتشر شده که پیشتر غرب و فرانسه را به ارسال انتحاری‌ها تهدید کرده بود.

در این ویدیو که تاریخ آن به چهار سال پیش باز می‌گردد، حسون کشورهای غربی و فرانسه را تهدید می‌کند در صورت انجام حملاتی در سوریه، مهاجمان انتحاری کشورهای آن‌ها را هدف قرار خواهند داد.

اکنون که حملات تروریستی پاریس روی داده، رسانه‌ها به یاد تهدیدهای حسون افتاده و آن را بازپخش کردند؛ حملاتی که بنا بر آخرین اعلام رسمی، دستکم ۱۲۹ کشته و ۳۵۲ زخمی برجای گذاشت که حال ۹۹ تن از آن‌ها بسیار وخیم است.

یک گروه از مهاجمان که سالن کنسرت‌های بالاکان پاریس را هدف حمله قرار دادند، به گفته پیر جانزاک یکی از شاهدان عینی که از این حمله نجات پیدا کرد، فریاد می‌زدند: «مقصر اولاند است، مقصر رئیس جمهوری شما است، نباید در سوریه دخالت می‌کرد.»

فرانسوا مالان دادستان فرانسه هم در این باره گفت: «تروریست‌هایی که حمله به سالن کنسرت‌های بالاكان حمله كردند درباره سوريه و عراق سخن گفتند.» او گفت که به احتمال زیاد سه مجموعه عامل حملات بودند.

فرانسه که خواهان کناره گیری بشار اسد از قدرت در سوریه است، در حملات ائتلاف بین‌الملل علیه مواضع داعش در سوریه و عراق نیز شرکت می‌کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه شنبه در کنفرانس خبری پس از کنفرانس وین درباره سوریه گفت: «سیاست بشار اسد در سوریه تنش‌های فرقه‌ای را ایجاد کرد و باعث توسعه داعش شد.»

او تاکید کرد: «میان اسد و داعش هماهنگی وجود دارد به‌گونه‌ای که از آن‌ها در مقابل ارائه اسلحه و پول، نفت می‌خرد.»