.
.
.

ملک سلمان: برای هماهنگی در زمینه مقابله با تروریسم تلاش می‌کنیم

در افتتاحیه چهارمین اجلاس سران کشورهای عربی و آمریکای لاتین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی شامگاه سه‌شنبه ۱۰ نوامبر، در افتتاحیه چهارمین اجلاس سران کشورهای عربی و آمریکای لاتین بر ضرورت «تلاش برای هماهنگی مشترک برای مقابله با خطر تروریسم» تاکید کرد.

ملک سلمان از تلاش‌های روسای سه دوره سابق اجلاس (جمهوری برزیل، کشور قطر و جمهوری پرو) تمجید کرد. او بر اهمیت روابط میان کشورهای عضو اجلاس و همچنین اصرار پادشاهی سعودی بر توسعه این روابط و تثبیت آن در همه زمینه‌ها، تاکید کرد.

پادشاه سعودی گفت: «ما از توافق و نزدیکی دیدگاه‌هایمان در بسیاری از مسائل بین‌المللی خرسندیم. از مواضع مثبت کشورهای دوست در آمریکایی جنوبی که تایید کننده مسائل عربی به ویژه مساله فلسطین است، تمجید می‌کنیم همچنین دستاوردهای سه اجلاس پیشین را ارج می‌نهیم و آرزوی هماهنگی مواضعمان را در مسائل مطرح شده در عرضه‌های بین‌المللی و مبارزه با تروریسم و تندروی و انتشار فرهنگ صلح و گفت‌وگو را داریم.»

به گزارش خبرگزاری سعودی، خادم حرمین شریفین افزود: «فرصت‌های پیشرفت روابط اقتصادی میان کشورهایمان امیدوار کننده و افق آن، توسعه و پیشرفت و شکوفایی وطن‌هایمان است. این مساله ما را بر آن می‌دارد تا موانع را از سر راه برداریم و از سرمایه‌گذاری‌ها، تبادل تجارب، انتفال تکنولوژی و بومی کردن آن و همکاری در همه زمینه‌ها، استقبال کنیم.» وی همچنین از «توسعه خوب و بالا رفتن میانگین تبادل تجاری و حجم سرمایه‌گذاری‌های دوجانبه» از زمان برگزاری نخستین جلاس در سال ۲۰۰۵ در برزیل، تمجید کرد.

ملک سلمان همچنین خواستار «تاسیس شوراهایی برای بازرگانان، بررسی امضای توافق‌نامه‌های تجارت آزادی، دوری از مالیت‌های دوگانه و تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری‌ها میان کشورهای اقلیمی که چارچوبی قانونی را برای افزایش بازرگانی میان کشورها ایجاد می‌کند» شد.

السیسی: کشورهای عربی خواستار همکاری اقتصادی با آمریکای لاتین هستند

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در سخنرانی خود گفت که تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم تنها با تمرکز بر جنبه‌های امنیتی و نظامی، ثمربخش نخواهد بود.

او گفت: «کشورهای عربی در پی همکاری اقتصادی بزرگتر با کشورهای آمریکای لاتین هستند.»

نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب هم بر ضرورت پشتیبانی از تلاش‌های جاری به رهبری سعودی برای حل و فصل بحران یمن تاکید کرد. او خاطرنشان کرد که دستیابی به راه‌حلی برای بحران سوریه، می‌تواند به بیرون راندن تروریسم از منطقه کمک کند.

درباره مساله فلسطین هم العربی تاکید کرد که باید قانون بین‌المللی ویژه‌ای برای حمایت از مردم فلسطین وضع شود.

دبیرکل اتحادیه عرب ادامه داد: «در پی همکاری هستیم که پایه همکاری استراتژیک عربی-لاتین را فراهم آورد.» او همچنین بر ضرورت اصلاح نظام سازمان ملل متحد و شورای امنیت تاکید کرد.

بان‌کی‌مون: از تلاش‌های سعودی برای حل و فصل بحران یمن حمایت می‌کنیم

از سویی بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد بر حمایت بین‌المللی از تلاش‌های سعودی که با هدف حل و فصل بحران یمن صورت می‌گیرد، تاکید کرد. او افزود: «باری را که اردن و لبنان به دلیل آوارگان سوری به دوش می‌کشند را ارج می‌نهیم.»

او همچنین بر حمایت سازمان ملل متحد از تلاش‌های کشورهای شرکت‌کننده در سعی برای یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه، تاکید کرد. او حمایت از جامعه مدنی به منظور مبارزه با تروریسم را ضروری دانست.

دبیرکل سازمان ملل متحد، تونس را نمونه‌ای تابناک برای بهار عربی دانست و خاطر نشان کرد که کشورهای آمریکای جنوبی، همکاری سازنده‌ای با یکدیگر دارند.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «کشورهای خلیج عربی گامی بلند در مسیر حمایت از محیط زیست برداشتند. اما همچنان نیازمند انعطاف بیشتر برای دستیابی به توافقی به منظور حمایت از محیط زیست هستیم.»

بان‌کی‌مون افزود که کشورهای عربی و لاتین، پیشرفت قابل توجهی در طرح‌های توسعه‌ای داشتند. او تاکید کرد که سازمان ملل متحد از میزان همکاری عربی-لاتین تمجید می‌کند.

از سویی تاباری فازکیز رئیس جمهوری پرو گفت: «دخالت‌های خارجی در امور داخلی ما باعث تروریسم و ویرانی شده است.»

او بر ضرورت «همکاری عربی-لاتین به منظور مقابله با کاهش قیمت نفت» تاکید کرد.

رائول سندیک معاون رئیس جمهوری اروگوئه نیز تاکید کرد که کاهش قیمت نفت، بر درآمدهای بسیاری از کشورها، تاثیر منفی گذاشت «به ویژه این‌که دو منطقه نقشی مهم را در نقشه ژئوسیاسی جهان ایفا می‌کنند و به جهان نفت می‌رسانند.» او خاطرنشان کرد: «چالش پیش رو چگونگی تعامل با موانع توسعه اقتصادی و ادامه ساخت زیربناها است.»

او خواستار آن شد که در منطقه، نقشی مهم را در مسیر تصمیم‌گیری‌ها در سطح جهانی ایفا کرده، اختلاف‌ها میان یکدیگر را حل و فصل کرده و مسئولیت خود را در زمینه رعایت حقوق میلیون‌ها شهروندی که در دو منطقه در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، از راه هوشیاری و همکاری، حفظ کنند.

رهبران ۳۴ کشور و نمایندگان آن‌ها، به دعوت پاشاه سعودی، سه شنبه برای مشارکت در این کنفرانس، به ریاض رسیدند.

ملک سلمان از عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، محمد بن راشد آل مکتوم نایب رئیس امارات متحده عربی، فواد معصوم رئیس جمهوری عراق، عمر البشیر رئیس جمهوری سودان، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، محمد ولد عبدالعزیز رئیس جمهوری موریتانی، عمر جیله رئیس جمهوری جیبوتی، حسن شیخ رئیس جمهوری سومالی و رافائل کوریا رئیس جمهوری اکوادر استقبال کرد.

هدف از این اجلاس دو روزه، توسعه روابط سیاسی و توسعه تبادل تجاری، سرمایه‌گذاری‌ها، تجارت میان دو منطقه و همچنین توسعه رابطه‌های دریایی و هوایی به منظور دستیابی به اهداف مشترک است.

این اجلاس همچنین رکود اقتصادی، کاهش قیمت نفت و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را به بحث می‌گذارد.

شماری از پرونده‌های سیاسی از جمله مساله فلسطین و تحولات اوضاع در سوریه، یمن و لیبی، از دیگر موضوعات درج شده در دستور جلسه اجلاس هستند.