.
.
.

روسیه: بعضی‌ها از تلاشها برای سوریه "کناره گیری" می کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه 10 نوامبر گفت مذاکرات "گسترده ای" در باره جنگ سوریه به زودی آغاز می‌شود، اما بعضی ها سعی می کنند که از این مذاکرات کناره گیری کنند.

او که در پایتخت ارمنستان با خبرنگاران گفتگو می کرد، افزود شمار کشورهای شرکت کننده در این مذاکرات روبه افزایش است تا زمینه های مشترک برای پایان دادن به درگیریها در سوریه، که تا کنون جان بیش 250 هزار نفر را گرفته، بیابند.

لاوروف گفت: "بزودی یک اجلاس دیگر با فرمتی گسترده، شامل بیش از 20 کشور و سازمان برگزار خواهد شد."

اتحادیه عرب و سازمان همکاریهای اسلامی نیز به جمع کشورهایی همچون آمریکا، فرانسه و ایران می پیوندد تا راهی برای پایان دادن به درگیریها در سوریه بیابند.

لاوروف گفت در صورتی که بعضی کشورها از این تلاشها کناره گیری کنند، حصول پیشرفت در اجلاس آینده دشوار خواهد بود. او گفت که بعضی از کشورها موضوع را محدود به رفتن بشار اسد می کنند که نمی تواند سازنده باشد.

بمبارانها ادامه دارد

مسکو از ماه سپتامبر گذشته بمباران سوریه را با هدف ضربه زدن به گروههای تروریست و حمایت از ارتش بشار اسد آغاز کرد.

اما آمریکا و بعضی از کشورهای دیگر می گویند که مسکو با هدف قرار دادن مخالفان بشار اسد بجای گروه تروریستی داعش، اوضاع سوریه را پیچیده تر کرده است.

واشنگتن هفته گذشته مسکو را از "سرسخت تر کردن مخالفان رژیم اسد برای گذار سیاسی" برحذر داشت.

در همین ارتباط لاوروف گفت امیدوار است در کنفرانس آینده "لیستی متحد از سازمانهای تروریست" تهیه شود تا دیگر بحثی در مورد بمبارانها پیش نیاید.

از سوی دیگر در مسکو، وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که میخاییل باگدانف، معاون وزیر خارجه با هیاتی از مخالفان سوریه بنام "کمیته هماهنگی ملی" به ریاست عبدالعزیز الخیر ملاقات و گفتگو کرده است.