.
.
.

رئیس‌جمهور یمن هیات مذاکره کننده در کنفرانس ژنو را تعیین کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع یمنی روز سه شنبه 10 نوامبر 2015 اعلام کردند که عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهوری این کشور هیئتی را برای شرکت در مذاکرات با حوثی‌ها و نمایندگان علی عبدالله صالح در ژنو تعیین کرده است.

این هیئت رسمی یمنی بنا به در خواست اسماعیل ولد الشیخ فرستاده ویژه سازمان ملل متحد، برای مذاکره ژنو و به منظور یافتن راه حلی برای بحران این کشور تشکیل شده است.

به گزارش العربیه این هیئت به ریاست عبدالملک المخلافی، و تعدادی از مشاوران منصور هادی از جمله احمد عبيد بن دغر، عبدالعزيز جباری، محمد العامری، ياسين مكاوی عبدالله العليمی،عزالدين الأصبحی، شايع محسن، معين عبدالملک ونیز خالد باجنيد وزير دادگستری و محمد السعدی وزير صنعت و بازرگانی تشکیل شده است.

طبق این گزارش همچنین کمیته‌ای حقوقی و فنی متشکل از چهار نفر به همراه این هیئت به ژنو خواهد رفت.

قرار است این هیئت در باره نحوه تطبیق قطعنامه 2216 که به موجب آن حوثی باید شهر ها و موسسات دولتی را ترک کنند، مذاکره کنند و طرح دولت مشروع یمن که به «نقشه راه»معروف است به میزبان این مذاکرات که سازمان ملل است، ارائه دهد.

المخلافی تاکید کرد، اولویت هیئت رسمی یمن در مذاکرات ژنو بررسی چگونگی اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت است.

وی افزود:«هنوز مشخص نیست که حوثی ها به تعهدات خود که در چارچوب قطعنامه شورای امنیت ملزم عمل خواهند کرد یا نه؟ اما دولت مشروع یمن از ابتدا خواستار حل بحران و برقراری صلح بوده است».

این مذاکرات در حالی صورت می گیرد که حوثی ها روز به روز در شهرها متحمل شکست های نظامی جبران ناپذیری می شوند.

گفتنی است که با وجود تلاش‌های اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن برای حل بحران این کشور و نشاندن طرف‌های یمنی بر سر میز مذاکرات به دلیل عدم پایبندی کودتاچیان حوثی هنوز این تلاش‌ها نتیجه‌ای نرسیده است.