.
.
.

الجبیر: دوستی ما با آمریکای‌ لاتین انزوای ایران را بیشتر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی، شامگاه دوشنبه 9 نوامبر 2015 در حاشیه کنفرانس«کشورهای عربی و آمریکای لاتین» در ریاض، در مصاحبه ای با تلویزیون العربیه، گفت که نزدیکی کشورهای عربی با آمریکای لاتین باعث انزوای بیشتر ایران می شود.

الجبیر اظهار داشت: «کشورهای آمریکای لاتین با مسائلی که کشورهای عربی برای برقراری صلح در منطقه مطرح می کنند، کاملا موافق هستند و موضعگیری کشورهای عربی را تایید می کنند».

الجبیر افزود:«ایران تلاش می کند که با برقراری روابط با کشورهای آمریکای لاتین انزوای بین المللی خود را جبران کند، زيرا تهران دوستان زیادی ندارد».

وزیر خارجه سعودی گفت:« ایران به دلیل عدم توانایی اش در کسب دوستان تلاش می کند كه با هر کشوری دوست شود. لذا ایجاد روابط نزدیک میان کشورهای عربی و آمریکای لاتین، تهران را منزوی تر خواهد کرد».

در همین حال شیخ خالد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین طی سخنانی از ایران خواست تا در امور داخلی بحرین دخالت نکند.

وزیر خارجه بحرین گفت:«اگر ایران خواستار روابط خوب با کشورهای عربی است، ابتدا باید از دخالت در امور داخلی آنها دست بردارد».

خالد الخلیفه افزود:«کشورهای عربی باید جلوی دخالت های ایران در امور داخلی شان را بگیرند و در مقابل این دخالت ها از خود دفاع کنند».

وزیر خارجه بحرین در ادامه سخنانش از نقشی که ملک سلمان پادشاه سعودی ایفا می کند تشکر و قدردانی کرد.

در حاشیه این نشست، ریاض المالکی وزیر خارجه دولت خودگردان فلسطین نیز طی گفت وگویی با تلویزیون العربیه، گفت:«وزیران خارجه کشورهای عربی در این اجلاس همتایان آمریکای را در جریان رویدادهای اخیر و دلایل بحران در سرزمین فلسطین قرار دادند».

وی افزود:«وزرای خارجه کشورهای عربی و آمریکای لاتین طرحی مشترکی به منظور حمایت مردم فلسطین تنظیم کردند که قرار است به شورای امنیت ارائه دهند».