.
.
.

اردوغان خواستار تدوین قانون اساسی جدید برای ترکیه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه سه شنبه ۱۰ نوامبر خواستار اصلاحات در کشورش شد و گفت که باید طی چهار سال آینده، قانون اساسی جدیدی برای ترکیه تدوین کرد.

این گام می‌تواند ترکیه را بیشتر به نظام ریاست جمهوری که بر پایه آن رئیس جمهور دارای اختیارات اجرایی خواهد بود، نزدیک خواهد کرد؛ هدفی که اردوغان در پی آن است.

حزب عدالت و توسعه که اردوغان آن را تاسیس کرده، در انتخابات زود هنگام پارلمانی ترکیه در اول نوامبر، موفق به پیروزی و به دست آوردن اکثریت شد.

حزب عدالت و توسعه ۵۰ درصد آرا و ۳۱۷ کرسی پارلمان را از آن خود کرد و بدین ترتیب به شمار مورد نیاز کرسی‌ها برای تصویب اجرای همه پرسی بر سر نظام کشور، نزدک شد. به منظور اجرای همه پرسی ۳۳۰ نماینده باید به آن رای دهند.

اردوغان می‌گوید که ترکیه همچون ایالات متحده آمریکا و روسیه نیازمند نظامی است که در آن رئیس جمهوری دارای اختیارات اجرایی باشد. منتقدان می‌گویند که اردوغان می‌خواهد همه قدرت را در کشور در دست بگیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان در مراسم سالگرد مصطفی کمال آتاتورک بنیانگذار ترکیه گفت: «انتخابات اول نوامبر آغاز چهار سال ثبات و اعتماد بود. این دوره را به دوره اصلاحات تبدیل کنیم به قانون اساسی جدید اولویت بدهیم.»

او ادامه داد: «باید نگرانی‌ها در خصوص نظام ترکیه را کنار بگذاریم و کشور را رو به آینده پیش برریم.»

احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه نیز این موضع را تکرار کرد و روز سه‌شنبه خواستار نظام ریاست جمهوری شد که در آن رئیس جمهوری دارای اختیارات اجرایی است. او گفت که نظام کنونی میان رئیس جمهوری و نخست وزیر تنش ایجاد می‌کند.

داوود اغلو در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی تریکه گفت که دولت می‌تواند قانون جدید و «جنگ با تروریسم» را با احزاب اپوزیسیون به بحث بگذارد.

او تصریح کرد که تریکه طی شش ماه آینده، روند اصلاحات بزرگی را آغاز خواهد کرد که شامل اصلاحات اقتصادی، اجتماعی و قضایی خواهد شد.

اغلو با اشاره به تنش با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) گفت: «ترکیه جنگ علیه تروریسم را قربانی روند صلح با کُردها نخواهد کرد.»