.
.
.

عباس: دریافت 1000 کیلومتر از صحرای سینا در زمان مرسی را نپذیرفتم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطین، گفت پیشنهاد اسراییل برای دریافت 1000 کیلومتر از اراضی صحرای سینا در زمان ریاست جمهوری محمد مرسی در مصر را رد کرده است.

عباس عصر روز یکشنبه 8 نوامبر در نشستی با خبرنگاران در کاخ الضیافه در قاهره، پایتخت مصر گفت پروژه سینا در زمان ریاست جمهوری مرسی از سوی حماس و اسراییل پیشنهاد شده بود تا 1000 کیلومتر از صحرای سینا به نوار غزه متصل شود، اما او این پروژه را رد کرده و گفت: "ما یک وجب از خاک مصر را تصرف نمی کنیم."

عباس خاطرنشان کرد رئیس جمهور برکنار شده مصر به زبان عامیانه گفته بود، "من مالک هستم و من زمین می دهم تا نوار غزه توسعه یابد." عباس گفت که عبدالفتاح السیسی، که در آن زمان وزیر دفاع مصر بود فرمانی صادر کرد و اراضی سینا را بخشی جدایی ناپذیر از مصر اعلام کرد، این پروژه را غیرقانونی خواند، و گفتگوها بین حماس و اسراییل را رد کرد.

رئیس دولت خودگردان فاش کرد این گفتگوها بین حماس و اسراییل برگزار شده بود، و او حتی از نام مذاکره کنندگان و محل مذاکرات اطلاع دارد، و اینکه این مذاکرات با میانجیگری تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا، برگزار شده بود.

از سوی دیگر منابع مصری و فلسطینی گزارش دادند که طی دیدار عباس از قاهره تلاشهایی برای آشتی دادن او با محمد دحلان انجام شده است. دحلان از رهبران جنبش فتح در نوار غزه بود که روابط پرتنشی با رئیس دولت خودگردان داشته است.