.
.
.

رئیس پارلمان اروپا در تهران: سوریه به اسد مختصر نشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا که در تهران به سر می برد در یک نشست خبری مشترک با علی لاریجانی گفته است که «مساله سوریه را نباید به اسد مختصر کرد بلکه همه گروهها باید بتوانند در سرنوشت خود مشارکت داشته باشند».

شولتز گفت:«در یک دیالوگ ملی در سوریه می‌توان به راه حل رسید اما باید همه کسانی که به عنوان "جنایتکار جنگی" در سوریه عمل کرده‌اند محاکمه شوند. مثلا باید به رفتار حکومت که سر ملت خود بمب می‌ریزد نیز رسیدگی شود».

رئیس پارلمان اروپا تاکید کرد:«مساله‌ سوریه را نباید به اسد مختصر کرد بلکه همه گروهه ای سوریه باید بتوانند در سرنوشت خود مشارکت داشته باشند».

سخنان مارتین شولتر در باره بمباران و کشتار مردم سوریه توسط اسد در حالی در تهران و با این صراحت و روشنی بیان می شود که مقامات جمهوری اسلامی تا این لحظه از اقدامات بشار اسد در کشتار مردم سوریه با همه امکانات مالی نظامی حمایت کرده وسرکوب مخالفان را تایید می کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی لاریجانی نیز طی سخنانی در نشست خبری مشترک با رئیس پارلمانی اتحادیه اروپا گفت:«: مساله‌ی سوریه مساله‌ی یک فرد نیست».

علی لاریجانی درنشست خبری مشترک با مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا گفت: مساله سوریه بحث فرد نیست بلکه یک طراحی برای ایجاد منطقه عاری از تحرکات «تروریست‌هاست».

رئیس مجلس ایران با اشاره به بحران یمن و سوریه گفت:« رفع بحران در سوریه و یمن را منوط به ایجاد ساختار دموکراتیک در این دو کشور دانست و افزود:‌چه در سوریه و چه دریمن قائل به ساختار دموکراتیک هستیم، بنابراین مبارزه با تروریسم باید جدی گرفته شود و اصلاحات سیاسی بر اساس رای مردم انجام شود، نه این که چند نفر بنشینند و برای آینده یمن وسوریه تصمیم‌گیری کنند».

گفتنی است که مقامات طهران در حالی از مبارزه با تروریسم در منطقه سخن می گویند که خود به از سوی بسیاری از سازمان های بین المللی به حمایت از تروریسم متهم اند. رئیس مجلس ایران از «ساختار دمکراتیک » و دمکراسی برای سوریه و یمن سخن به میان می آورد در حالی که ایران بعد از چین رتبه دوم جهان را در سرکوب فعالان سیاسی و روزنامه نگاران را به خود اختصاص داده است.