.
.
.

تعلیق موقت تمام پروازهای روسیه به مصر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شامگاه جمعه 6-11-2015 تمام پروازهای روسیه به مصر را به تعلیق درآورد.

تصمیم پوتین برای به تعلیق در آوردن پروازها به مصر پس از آن صورت می گیرد که نهادهای امنیتی این کشور گزارشی در باره وضعیت امنیتی به رئیس جمهوری داده بودند.

در همین حال رئیس جمهوری روسیه طی تماس تلفنی با عبدالفتاح سیسی همتای مصری خود، در باره تفاهم مشترک دو کشور برای ارائه بهترین خدمات امنیتی برای گردشگران روسی گفتگو کردند.

در این گفت وگوی تلفنی عبدالفتاح السیسی و ولادیمیر پوتین در باره از سرگیری مجدد پروازهای روسیه به مصر در اسرع وقت به توافق رسیدند.

دفتر ریاست جمهوری مصر روز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که پس از تماس تلفنی عبدالفتاح سیسی با پوتین دو کشور توافق کردند که پروازهای روسیه به مصر مجدد از سرگرفته شود.

تعلیق پروازهای روسیه به مصر وهمکاری امنیتی

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز جمعه ضمن اعلام این خبر افزود، ولادیمیر پوتین دستور همکاری با مصر برای اطمینان از ایمنی پرواز را صادر کرده است.

پسکوف گفت، پوتین دستور داده که دولت روسیه مقدمات بازگشت شهروندان روسیه از مصر را فراهم کند.

پیشتر در همین روز، الکساندر بورتنیکُف، رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه گفته بود مسکو باید تمام پروازهای مسافری به مصر را تا زمانی که دریابد عامل سقوط اخیر هواپیمای روسی در شبه جزیره سینا چه بوده است به حالت تعلیق درآورد.

بورتنیکُف افزود: «تا زمانی که دلایل واقعی آنچه اتفاق افتاده را دریابیم، به نظر من مقتضی است که پروازهای روسیه به مصر متوقف شود. این موضوع بیش از همه مربوط به مسیرهای گردشگری است.»

هواپیمای مسافربری اِی 321 روسیه روز شنبه گذشته با 224 سرنشین در مصر سقوط کرد.

آژانس گردشگری روسیه اعلام کرده است که حدود 45 هزار گردشگر روس در حال حاضر در مصر حضور دارند.

هواپیمای مسافربری اِی 321 روسیه روز شنبه گذشته مدت کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه شرم‌الشیخ مصر سقوط کرد و همۀ 224 سرنشین این پرواز جان باختند.

به دنبال این واقعه بسیاری از خطوط هوایی اروپایی پروازهای خود را به شرم الشیخ مصر متوقف کرده‌اند.

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس و سپس باراک اوباما اعلام کردند که احتمالا انفجار بمب دلیل سقوط هواپیمای روسی در صحرای سینای مصر دانسته اند.

گفتنی است که گروه «داعش» شاخه مصر روز شنبه پس از حادثه سقوط هواپیمای روسی با صدور بیانیه مسئولیت سرنگونی این هواپیما را به عهده گرفت.