.
.
.

کاهش بی سابقه ارزش لیره سوریه و دخالت بانک مرکزی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قیمت لیره سوریه در برابر دلار آمریکا، برای اولین بار، به 382 لیره در برابر هر یک دلار رسیده است. بانک مرکزی این کشور گفته که برای جلوگیری از سقوط بیشتر لیره، دخالت خواهد کرد.

به گزارش العربیه، لیره سوریه در بازار سیاه دمشق، هم اکنون 382 لیره در برابر هر دلار برای فروش و 379 لیره برای خرید، معامله می شود.

این در حالی است که بانک های سوریه روز پنج شنبه، خرید را 343 لیره در برابر هر دلار و فروش را 341 لیره اعلام کرده اند.

در اواخر سال 2010 و پیش از آغاز انقلاب علیه بشار اسد در سوریه، هر 48 لیره این کشور با یک دلار معامله می شد.

کاهش ارزش لیره در برابر ارزهای خارجی، نگرانی های زیادی را برای سوری ها بویژه کارمندان دولت که از فشار اقتصادی زیادی به دلیل جنگ کنونی رنج می برند، بوجود آورده است.

بنا بر تحولات جدید، میانگین حقوق ماهانه هر شهروند سوری «60 دلار» است در حالی که بازنشسته ها در این کشور، تنها «30 دلار» دریافت می کنند.

بانک مرکزی سوریه پس از نشستی گفته که برای جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش لیره دخالت خواهد کرد. این بانک توضیحی درباره چگونگی دخالت خود نداده است.

تحلیگران اقتصادی بر این باورند که دخالت بانک مرکزی سوریه برای جلوگیری از سقوط بیشتر ارزش لیره محدود است و تنها می تواند به صرافی های داخلی فشار آورد که به قیمت رسمی اعلام شده پایبند باشند.

بر اساس این گزارش، ادامه درگیری ها و نبود طرح های عملی برای پایان دادن به بحران، از عوامل اصلی سقوط ارزش لیره سوریه در ماههای اخیر است.