.
.
.

سیستانی به پارلمان عراق نسبت به مانع‌تراشی در مسیر اصلاحات العبادی هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان در عراق روز جمعه ۶ نوامبر به پارلمان این کشور نسبت به مانع تراشی در مسیر اصلاحات حیدر العبادی نخست وزیر عراق هشدار داد.

این هشدار پس از آن صادر می‌شود که دوشنبه گذشته پارلمان عراق با اجماع آرا قانونی را تصویب کرد که بر مبنای آن دولت از اجرای هرگونه اصلاحاتی بدون اخذ موافقت پارلمان، منع شد. به نظر می‌رسد این اقدام برای مانع تراشی در برابر اصلاحات العبادی است که گفته بود در پی تغییر شکل نظام حکومتی است؛ نظامی که به گفته او بستر را برای فساد فراهم کرد.

سیستانی در خطبه نماز جمعه که دستیارش به نمایندگی از او ارائه داد گفت: «اصلاحات امیدهایی را برای ایجاد تغییراتی حقیقی که کشور را به هدف مطلوب رهنمون می‌کند، زنده کرد. از ابتدا هم تاکید شد ضروری است این اصلاحات در مسیری حرکت کند که آن را از چارچوب‌های قانون اساسی و قانونی خارج نکند.»

او افزود: «اما در اینجا باید تاکید شود که ضرورت پایبندی به قانون نباید از سوی قوه مقننه به عنوان ابزاری برای دور زدن گام‌های اصلاحی، سیاسی کردن اصلاحات و تاخیر در اجرای آن‌ها استفاده شود و در این راه از کاهش فشار مردمی استفاده کرد.»

پس از تظاهرات گسترده خیابانی و فراخوان آیت‌الله سیستانی برای اصلاحات، حیدر العبادی ماه اوت گذشته، گام‌های اصلاحی به اجرا گذاشت که طی آن، در دستگاه قضایی صدها پرونده مرتبط با فساد به جریان افتاد، برخی پست‌های حکومتی حذف و دولت کوچکتر شد.

ساعاتی پس از سخنرانی سیستانی، به نظر می‌رسد که العبادی تلاش کرد بر جایگاه خود در دولت تاکید کند. تلویزیون دولتی عراق به نقل از یک منبع آگاه که نامش فاش نشده اعلام کرد که حقوق ماهانه سه معاون رئیس جمهوری و سه معاون نخست وزیری که پست‌های آن‌ها در چارچوب تغییرات اصلاحی العبادی لغو شد، از چند ماه پیش متوقف شده است.

این منبع با بیان این‌که این افراد دیگر هیچ سمت دولتی ندارند، تاکید کرد که در تصمیم گرفته شده، بازنگری نخواهد شد.