.
.
.

الجبیر:سعودی وعمان در باره مسئله سوریه و یمن به توافق رسیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی که اکنون در عمان به سر می برد، گفته است که ریاض و مسقط در باره راه حل بحران سوریه و یمن به توافق رسیدند.

وزیر خارجه سعودی گفت:«پس از ملاقات و گفت وگو با فهد بن محمود آل سعید معاون شورای وزیران و یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان و بررسی مسائل مربوط به سوریه و یمن دو کشور سعودی و عمان در باره نحوه پایان دادن به بحران این دو کشور به توافق رسیدند».

الجبیر تاکید کرد:«دیدگاه عمان و پادشاهی سعودی در باره سوریه و یمن یکی است».

وزیر خارجه سعودی در پاسخ به سوال خبرنگاران در باره دیدار وزیر خارجه عمان با بشار اسد در دمشق گفت:«موضع همه کشورهای عربی همکاری خلیج در باره بحران سوریه یکی است و ما هیچ شکی نسبت به حسن نیت و تلاش برادران عمانی مان نداریم».

از سوی دیگر یوسف بن علوی بن عبدالله وزیر امور خارجه عمان روز گدشته از تلاشهای دیپلماتیک عمان برای یافتن راه حل مسالمت آمیز برای بحران های سوریه و یمن خبر داد.

وی گفت:« همه طرف هایی که در این دو کشور حضور دارند یا با این دو مساله ارتباط دارند به نحوی به دنبال راه حل های مسالمت آمیز در چارچوب راه حل دیپلماسی هستند. ما نیز در این امر سیاست سلطان قابوس بن سعید را در پیش می گیریم که دیپلماسی عمان مبتنی بر ابزارهایی است که همه می پذیرند».

بن علوی که با خبرگزاری عمان مصاحبه می کرد، بر تلاش کشورش از طریق دیپلماسی آرام و بدون مخالفت هیچ کسی و با استفاده از راه هایی که سبب نزدیک شدن طرف ها به یکدیگر می شود، تاکید کرد.

وزیر خارجه عمان افزود:« در مذاکراتی که دیروز بین عمان و پادشاهی سعودی انجام شد درباره دستور کار و هماهنگی قبلی توافق شد ودو کشور اهداف مشترکی درباره مناطق نزاع در منطقه دارند. درباره مسائل منطقه دو کشور توافق کردند چشم به آینده داشته باشند و در گذشته باقی نمانند.»

وی افزود:« عمان موضع هیچ یک از دولت های عضو ائتلاف درباره ساختمان سفارت عمان در صنعاء را هدف قرار نداد و موضعش پایبندی به حقوق بین الملل بود. صنعاء در آن زمان منطقه جنگی بود و روابط برادارانه ای که بین عمان ، سعودی و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج و همه کشورهای ائتلاف وجود د ارد بزرگتر از حوادثی است که در هر مکانی اتفاق می افتد».