.
.
.

آمریکا:صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها در آینده نزدیک امکان پذیر نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا، روز پنجشنبه 5 اکتبر 2015 اعلام کرد، فلسطینی ها و اسرائیلی ها در موقعیتی نیستند که بتوانند برای رسیدن به یک راه حل نهایی به مذاکره بنشینند و برای تشکیل دو دولت مستقل تا مهلت باقی مانده از دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، به توافق برسند.

به گزارش العربیه بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا پس از تماس و گفت وگو با رابرت مالی، مسئول امور خاورمیانه و دن شاپیرو، سفیر ایالات متحده در اسرائیل، گفت: « این دو مسئول آمریکایی پس از تلاش های مستمر برای برقرار صلح در فلسطین و آغاز مجدد مذاکرات به این نتیجه رسیدند که در مدت باقی مانده از دوره ریاست جمهوری اوباما امکان رسیدن به صلح میان دو طرف وجود ندارد».

بن رودز افزود : «من این موضوع را طی تماسی با اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در میان گذشته است».

دعوت طرفین فلسطینی و اسرائیلی به خویشتن داری

این مقام آمریکایی افزود:«ایالات متحد از طریق تماس های مکرر با طرف های فلسطینی و اسرائیلی از آنها خواست که خویشتن داری نشان دهند. چون از دست دادن یک فرصت برای صلح به معنی ناامنی و برخورد میان طرفین نیست. واشینگتن از دو طرف می خواهد که گام های روشنی برای جلوگیری از درگیری ها بر دارند و از تشویق به خشونت خودداری کنند.آمریکا به این موضوع اشاره کرد که وجود شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری یکی از مهمترین دلایل بوجود آمدن تنش و بحران میان فلسطینی ها و اسرائیلی هاست و موضع آمریکا نسبت به این مسئله روشن است».

گفتنی است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در دوره اول ریاست جمهوری اش وعده داد که او تلاش خواهد کرد که پروسه صلح اسرائیلی- فلسطینی را به نتیجه مطلوب برساند وتا پایان دوره ریاست جمهوری اش دولت فلسطین در کنار دولت اسرائیل تشکیل شود. اما اکنون با نزدیک شدن دوره دوم ریاست جمهوری اش نه تنها این مسئله تحقق نیافت بلکه به دلیل کارشکنی های اسرائیل و ادامه سیاست شهرک سازی در سرزمین های فلسطینی خشونت و بحران به اوج خود رسیده است.

تقاضای اسرائیل برای کمک های تسلیحاتی

در حالی که مسئله صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها به دلیل تنش های اخیر تقریبا به بن بست کامل رسیده است، تل‌آویو از آمریکا خواسته است پس از پایان دوره اعطای کمک های تسلیحاتی در سال 2017، کمک های دفاعی به این کشور را از 3 میلیارد دلار به 5 میلیارد دلار افزایش دهد.

یک مقام کنگره آمریکا فاش کرد اسرائیل خواسته است که این کمک نظامی 5 میلیارد دلاری به مدت 10 سال ادامه داشته باشد تا این کشور بتواند با تهدیدهایی که می گوید در نتیجه توافقنامه هسته ای ایران با آن روبرو خواهد شد، مقابله کند.

مقامات کنگره و دیگر مقام ها می گویند موضوع افزایش کمک های نظامی مراحل ابتدایی خود را طی می کند و هنوز پیشنهاد در مرحله ای نیست که در کنگره مطرح شود.

سخنگوی دولت اسرائیل از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است؛ اما یک مقام آمریکایی گفت بعید است دولت اوباما درخواست اسرائیل را بطور کامل بپذیرد.

علاوه بر کمک نظامی سالانه، اسرائیل در سال های اخیر صدها میلیون دلار بابت استقرار سیستم دفاع موشکی از آمریکا کمک دریافت کرده است.