.
.
.

لبنان..انفجار در جلسه «روحانیون سوری» در منطقه عرسال

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بمبی در شهرک عرسال واقع در بخش بعلبک در شمال شرق لبنان منفجر شد. رسانه‌های محلی لبنانی از افزایش شمار کشته شدگان این انفجار به دستکم ۱۰ تن خبر دادند.

برخی ساکنان محلی به العربیه گفتند که این انفجار جلسه «شورای شرعی علمای قلمون» را هدف قرار داد. این شورا از شماری از روحانیون سوری از منطقه قلمون تشکیل شده که وظیفه اداره امور پناهجویان سوری در منطقه از جمله مسائل مرتبط با ازدواج و طلاق را بر عهده دارد. این گروه همچنین نقش میانجی را در آزادی برخی از نظامیان سوری ربوده شده توسط برخی گروه‌های اسلامگرا بر عهده داشت. اعضای این شورا به صورت هفتگی، روزهای جمعه تشکیل جلسه می‌دهند.

خبرگزاری دولتی لبنان از کشته شدن عثمان منصور «رئیس شورای شرعی علمای قلمون» خبر داد.

شایان ذکر است که این انفجار با دیدار خانواده‌های نظامیان لبنانی ربوده شده توسط جبهه النصره و گروه دولت اسلامی موسوم به داعش با سفیر ترکیه در لبنان همزمان شده است. هدف از این دیدار، تحرک بخشی با میانجی‌گری ترکیه در موضوع نظامیان ربوده شده در راستای تلاش‌هایی است که چند طرف لبنانی و منطقه‌ای، بر روی این پرونده فعال هستند.

محافل نزدیک به خانواده‌های نظامیان ربوده شده لبنانی بیم آن دارند که انفجار عرسال، بر تلاش‌های «شورای شرعی علمای قلمون» برای میانجی‌گری به منظور آزادی ۱۶ نظامی لبنانی اسیر در دست گروه النصره، تاثیر منفی بگذارد. مذاکرات یک سال اخیر برای آزادی این اسرا، بی نتیجه بوده است.