.
.
.

احتمال همکاری البغدادی و الظواهری در انفجار هواپیمای روسی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پنجشنبه دلایلی کشف شد که نشان از احتمال دست داشتن ابراهیم العسیری مهندس بمب‌سازی القاعده در سرنگوی هواپیمای روس بر فراز آسمان شبه‌جزیره سینای مصر دارد؛ سانحه‌ای که دستکم ۲۲۴ کشته بر جای گذاشت و برخی از کارشناسان و تحلیلگران از احتمال همکاری میان القاعده و گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در آن سخن می‌گویند.

پیش از این، داعش سرنگونی هواپیما را بر عهده گرفته بود، اما مقام‌های رسمی این اعلام را، مبنای نتیجه گیری خود قرار ندادند به ویژه آن‌که هواپیما از ارتفاعی بسیار بالا سقوط کرده است. اما سخنان مقام‌های بریتانیایی و اطلاعات درز رفته از منابع آمریکایی که از احتمال «بمب‌گذاری رو هواپیمای روس» حکایت دارد، احتمال تایید اعلام داعش را بالا برده است. روزنامه ایتالیایی «لاستامبا» به نقل از اخبار درز یافته نوشته است که یک چمدان حاوی مواد منفجره در هواپیما بود و داعش و القاعده در این عملیات با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

بریتانیا پنجشنبه اعلام کرد که احتمال دست دادن گروهی مرتبط با داعش در انجفار هواپیمای خطوط هوایی روسیه وجود دارد. در همین حال منابع اطلاعاتی آمریکا چهارشنبه گفته بودند که احتمال بمب ساعتی کار گذاشته در هواپیما توسط افراد مرتبط با داعش، باعث سرنگونی آن شده است.

چنانچه صحت این فرضیه‌ها به اثبتا برسد، هواپیمای خطوط هواپیمایی روسیه نخستین هواپیمایی خواهد بود که داعش آن را منفجر کرده و این نگرانی را به وجود می‌آورد که این گروه تندرو «مواد منجفره ذره‌بینی» در اختیار دارد؛ موادی که با نام ابراهیم العسیری مهندس مواد منجفره القاعده در یمن مرتبط است.

احتمال استفاده از سلیکیون

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا از احتمال استفاده از ماده سیلیکون برای مخفی کردن مواد منفجره و وارد کردن آن به هواپیما، ابراز نگرانی کرده است؛ ماده‌ای که در عمل‌های جراحی زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابزارهای بمب‌یابی که برای عبور دادن آن‌ها از روی بدن به کار می‌رود، در فرودگاه‌های اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در دیگر مناطق جهان استفاده از این ابزار، نادر است و شرم الشیخ استثنا نیست.

از این رو سازمان‌های اطلاعاتی آمریکایی و بریتانیایی بیم آن دارند که العسیری یا یکی از شاگردانش که به گروه داعش پیوسته‌اند، اقدام به کار گذاشتن این مواد منفجره در بدن یکی از مسافران هواپیمای روس کرده باشند.

به طور نظری القاعده و داعش در حالت رقابت با یکدیگر قرار دارند. اما به نظر می‌رسد فراخوان‌های اخیر ایمن الظواهری رهبر القاعده برای «متحد کردن صفوف جهادی‌ها علیه آمریکا و روسیه» العسیری و شاگردانش را به پیوستن به داعش وا داشت.

اگر نظریه‌های مطرح شده صحت داشته باشد، نشان از آن دارد ابوبکر البغدادی رهبر داعش ۱۷ ماه پس از اعلام خلافت، اکنون سعی دارد با تغییر استراتژی، دشمنانش را غافلگیر کند.

تحول استراتژیک

روزنامه ایتالیایی لاسامبا در گزارش خود، حادثه هواپیما را خطرناک توصیف کرد و آن را نشان از تحولی استرتژیک در میدان تروریسم بین‌الملل دانست. این روزنامه افزوده که دو احتمال در این راستا وجود دارد، یا این‌که القاعده و داعش در مناطقی با یکدیگر ائتلاف کرده‌اند یا این‌که داعش از کادرهای القاعده برای عملیات استفاده کرده است.

یک مسئول مصری گفته بود که تحقیقات جاری، نشان از وجود مواد منفجره در بقیه هواپیما و مکان سقوط آن دارد.

روزنامه ایتالیایی نوشته است اگر منفجر شدن هواپیما از داخل ثابت شود، تنها تفسیر منطقی برای اصرار داعش در بر عهده گرفتن انفجار هواپیما در دو پیام صوتی خواهد بود؛ پیامی که در دومین آن، داعش وعده داد از جزئیات عملیات پرده بردارد.