.
.
.

آمریکا اسلحه بیشتری به مخالفان حکومت سوریه خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش آمریکا چهارشنبه ۴ نوامبر اعلام کرد که قصد دارد اسلحه بیشتری به نیروهای اپوزیسیون سوریه که با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در حال نبرد هستند، ارائه دهد. این تصمیم پس از پیشروی‌هایی گرفته شده که جنگجویان حمایت شده از سوی ایالات متحده آمریکا هفته پیش کسب کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، استیف وارن سخنگوی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا که در بغداد حضور دارد، به خبرنگاران گفت که نیروهای دموکراتیک سوریه، حدود ۲۵۵ کیلومتر مربع از اطراف روستای الهول را از شبه‌نظامیان داعش باز پس گرفتند.

این جنگجویان ۱۲ اکتبر گذشته، ۵۰ تن اسلحه و مهمات آمریکایی از راه هوا دریافت کرده بودند.

آقای وارن گفت که عملیات علیه داعش در اطراف روستای الهول، با حمایت هوایی ائتلاف بین‌الملل اجرا شد که طی آن، دستکم ۷۹ تن از شبه‌نظامیان داعش، کشته شدند.

او افزود که این «یک عملیات تاکتیکی بزرگی نبود اما ما بر این باوریم که این عملیات، نشانگر موفقیت برنامه ما در حمایت از این نیروها است.»

او در پاسخ به سوالی در باره این‌که آیا این به معنی قرار دادن اسلحه بیشتر به جنگجویان مخالف اسد است؟ گفت: «آری، پاسخ من مثبت است.»

ماه گذشته پس از آن‌که آمریکا برای نخستین بار از راه هوا اسلحه و مهمات برای جنگجویان سوری پرتاب کرد، آقای وارن گفت که پیش از دادن اسلحه بیشتر، بر سر استفاده صحیح از اسلحه و مهمات ارائه شده، تحقیق خواهیم کرد.

اکنون سخنگوی ائتلاف بین‌الملل این مساله را تایید کرد و گفت: «مشاهده کردیم که بیش از ۲۰۰ کیلومتر زمین از تصرف داعش خارج شد و به کنترل ائتلاف عربی سوری در آمد. این درستی این برنامه را تا حدود زیادی نشان می‌دهد.»

استراتژی واشنگتن در سوریه از آموزش جنگجویان در خارج از کشور به ارائه کمک‌های تسلیحاتی به گروه‌های انتخاب شده تغییر یافته است.