فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پلیس ترکیه ده‌ها تن از هواداران گولن از جمله چندین افسر بلندپایه را دستگیر کرد

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  پلیس ترکیه سه‌شنبه ۳ نوامبر ده‌ها تن را که گفته می‌شود از هواداران عبدااله گولن، روحانی رقیب رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور هستند، دستگیر کرد. شماری از افسران بلندپایه در پلیس و کارمندان بلندپایه کشور، در میان بازداشت شدگان هستند.

  این اقدام پس از انتخابات پارلمانی روی می‌دهد که در آن حزب عدالت و توسعه حاکم، پیروز شد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر دادستانی در شهر ازمیر در غرب ترکیه اعلام کرد دستکم ۵۷ تن از مظنون به «عضویت در گروه تروریستی گولن» هستند، بازداشت شدند.

  در احکام بازداشت مظنونان متهم شده‌اند که می‌خواستند با استفاده از پرونده جاسوسی در سال ۲۰۱۲، عملیات پاکسازی در ارتش و دیگر مراکز دولتی انجام دهند.

  خبرگزاری دوگان ترکیه گزارش داد که عبدالله گولن متهم ردیف اول این پرونده است. آقای گولن در آمریکا اقامت دارد.

  خبرگزاری آناتولیگزارش داده است که نیروهای پلیس دستکم ۴۴ مظنون را بامداد سه‌شنبه در تنها در ازمیر بازداشت کردند که یکی از آن‌ها فرمانده پیشین پلیس بود. این عملیات ۱۸ اقلیم را شامل شد. همچنین حکم بازداشت ۱۳ تن دیگر صادر شده است.

  پرونده جاسوسی مطرح شده در سال ۲۰۱۲ به محاکمه ۳۵۷ تن از جمله نظامیان بلندپایه انجامید که به در اختیار داشتن اطلاعات و اسناد محرمانه متهم شدند. این افراد آزاد شده‌اند اما پرونده آن‌ها همچنان در جریان است.

  دفتر دادستانی ازمیر در بیانیه خود می‌گوید «اسنادی قوی» وجود دارد مبنی بر این‌که مظنونان، تلاش کردند با سوء استفاده از پرونده سال ۲۰۱۲، دست به پاکسازی در دستگاه‌های لشکری و کشوری بزنند.

  تبلیغات