فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • احمد چلبی، یکی از مشوقان حمله آمریکا به عراق، درگذشت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  احمد چلبی یکی از چهره های سیاسی عراق که در سال 2003 نقش عمده ای در قانع کردن ایالات متحده آمریکا برای حمله به عراق ایفا کرد، روز سه شنبه 3 نوامبر بر اثر سکته قلبی در بغداد درگذشت.

  هیثم الجبوری، نماینده پارلمان عراق، به العربیه گفت چلبی بامداد روز سه شنبه بر اثر سکته قلبی فوت کرده است.

  چلبی کیست؟

  چلبی یکی از سیاستمدران شیعه سکولار مخالف صدام حسین بود. وی در سال 1945 در خانواده ای ثروتمند و مشهور در شهر کاظمین متولد شد. او فرزند وزیر بازرگانی عراق در زمان حکومت پادشاهی این کشور است.

  او در سال 1958 عراق را ترک کرد و برای سال های زیادی در خاورمیانه، آمریکا و بریتانیا زندگی کرد. وی در نیمه دهه 90 میلادی نیز برای سازماندهی اعتراضات ضددولتی در شمال عراق فعالیت کرد.

  چلبی بعد از سقوط حکومت صدام حسین، رئیس جمهوری عراق، درحمله نظامی ارتش آمریکا، به همراه بقیه مخالفان عراقى به كشور بازگشت.

  تاسيس «بيت الشيعى»

  چلبی با اینکه ادعای سکولار بودن می کرد اما در سال 2004 تشکلی را به نام «البیت الشیعی» تشکیل داد. به گفته ناظران سیاسی عراقی هدف چلبی «سکولار» از این تشکیل فرقه ای کسب رای شیعیانی بود که تحت تاثیر گفتمان فرقه گرایانه در عراق قرار گرفته بودند.

  اتهام اختلاس اموال از بانک های اردن

  چلبی در دهه هشتاد بانک «البتراء» را در اردن هاشمی تاسیس کرد. این بانک پس از چند سال فعالیت ناگهان بسته شد و موسس آن (چلبی) به دزدی اموال دیگر بانک های اردن متهم شد به طوری که تا قبل سال 203 دولت اردن برای بازگرداندن چلبی به پلیس بین المللی (اینرپل ) شکایت کرده بود.اما پس از اینکه چلبی به عنوان یکی از شخصیت های عراق پس از صدام حسین از سوی آمریکایی مطرح شد این پرونده خود به خود بسته شد.

  نقش چلبی در انحلال ارتش و دیگر نهادی نظامی امنیتی عراق

  پل بریمر، حاکم موقت عراق پس از اشغال این کشور در سال 2003 توسط آمریکا، در مصاحبه ای خصوصی با العربیه که به «حافظه سیاسی» معروف است، گفت:« چلبی، حکیم و دیگر احزاب شیعه عراقی وابسته به ایران پیشنهاد انحلال ارتش، پلیس و سازمان های اطلاعاتی امنیتی عراق را به آمریکایی ها ارائه دادند. آنها به آمریکایی گفتند که چنانچه این کار را نکنند با آنها همکاری نخواهند کرد».

  تا قبل از سقوط صدام، چلبی یکی از معروف ترین مخالفان صدام و نزدیک ترین آنها به دولت آمریکا بود. چلبی در راس مجموعه کنگره ملی از آمریکا کمک های مالی دریافت می کرد.

  احمد چلبی بعد از بازگشت به عراق از سوی آمریکایی ها به عضویت شورای حکومت انتقالی عراق منصوب شد. این شورا برای اداره موقت عراق توسط دولت آمریکا ایجاد شده بود.


  آمریکایی ها در سال 2005 خانه و دفتر چلبی را به شکل اهانت آمیزی تفتیش کردند و او را به جاسوسی برای ایران در ازای دریافت پول متهم کردند.

  احمد چلبی و حزب تحت رهبری اش (کنگره ملی) به دلیل سکولار بودن در انتخابات پارلمانی مورد اقبال عمومی قرار نگرفت. او سال ها بعد مورد غضب آمریکایی ها واقع شد و به اتهام جاسوسی برای ایران، تحت تعقیب قرار گرفت و مجبور شد به تهران فرار کند. او مدتی را در تهران باقی ماند و سپس با حل این اختلاف دوباره به عراق برگشت.

  چلبی هنگام مرگ، نماینده و رئیس کمیسیون مالی پارلمان عراق بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران