.
.
.

رای گیری انتخابات پارلمانی ترکیه آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

54 میلیون شهروند ترک امروز یکشنبه 1-11-2015 به پای صندوق های رای می روند تا نمایندگان پارلمان خود را انتخاب کنند.

شعبه های رای گیری انتخابات پارلمانی ترکیه در مناطق شرق و شمال این کشور، امروز ساعت 7 صبح به وقت محلی رای گیری را آغاز کرده و تا ساعت 14 ظهر ادامه خواهد یافت.

به گزارش تلویزیون العربیه ، طبق آمار شورای عالی انتخابات ترکیه، شمار واجدین شرایط رای دادن در این کشور بالغ بر 54 میلیون و 49 هزار و 940 نفر است.

طبق این گزارش 175 هزار و 6 صندوق رای گیری در سراسر ترکیه در مدارس و دانشکده ها و برخی مراکز انتظامی آماده شده است.

در این انتخابات 16حزب سیاسی شرکت می کنند که براساس نتایج انتخاباتی که در 7 ژوئن برگزار شد، فقط چهار حزب بزرگ عدالت و توسعه (آک)، جمهوریخواه خلق (ج.ح.پ)، حرکت ملی(م.ح.پ) و دمکراتیک خلق ها ( ح.د.پ) توانستند با عبور از حدنصاب 10 درصدی وارد مجلس شوند. انتظار می رود در انتخابات امروز نیز رقابت بین این احزاب باشد.

در انتخابات گذشته حزب عدالت و توسعه با کسب تنها 40.6% نتوانست اکثریت مطلق آراء را به دست آورد.

در انتخابات 7 ژوئن هیچ یک از نامزدهای مستقل نتوانستند به مجلس راه یابند. در انتخابات 10 آبان 21 نامزد بطور منفرد شرکت کرده اند.

چهار حزب یادشده به اضافه حزب مستقل ترکیه، اتحاد بزرگ، دمکرات، دمکراتیک چپ، کمونیست، ملت، سعادت، وطن و رهایی بخش، در 85 حوزه، حق و آزادی در 78، راه راست در 67، لیبرال در 61 حوزه انتخاباتی نامزد دارند.

در بین احزاب سیاسی، حزب «آک» به عنوان بزرگترین حزب سیاسی، در انتخابات گذشته تقریبا در همه جای ترکیه به استثنای چند منطقه کردنشین، نمایندگان خودرا وارد مجلس کند. این حزب تلاش دارد، تا مناطقی را که در انتخابات گذشته از دست داده، دوباره پیروز شود تا شمار نمایندگانش در مجلس جدید برای تشکیل دولت مستقل به حدنصاب لازم که 276 کرسی می باشد، برسد.

روز گذشته احمد داود اغلو نخست وزیر ترکیه و مخالفانش آخرین زور آزمایی خود را برای جلب رای هواداران خود را در مناظره ای بکار گرفتند.