.
.
.

پلیس ترکیه ۷۱ تن به اتهام عضویت در داعش در استانبول و قونیه دستگیر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری دوگان گزارش داد که نیروهای پلیس ترکیه سه‌شنبه ۲۷ اکتبر، دستکم ۷۱ تن را به اتهام عضویت در گروه دولت اسلامی موسوم به داعش دستگیر کرد. این دستگیری‌ها در استانبول و شهرهایی دیگر ترکیه روی داده است. همچنین ۱۷ تن در حالی که برای عبور از مرز به سمت سوریه تلاش می‌کردند، دستگیر شدند.

این دستگیری‌ها یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که پلیش ترکیه دست به عملیاتی علیه گروه‌های وابسته به داعش زده بود. این عملیات شامل یورش به بیش از ۱۲ منزل در شهر دیاربکر در جنوب شرق ترکیه شد که طی آن هفت‌ تن از تندروها کشته و ۱۲ تن دیگر دستگیر شدند.

پلیس ترکیه پس از دو انفجار انتحاری آنکارا که بیش از ۱۰۰ کشته برجای گذاشت، عملیات خود را توسعه داد. دولت ترکیه، داعش را به دست داشتن در این دو حمله انتحاری متهم کرد.

یک مقام مسئول امنیتی ترک به خبرگزاری رویترز گفت: «در عملیات روز گذشته، از یک حمله بزرگتر در آنکارا پیشگیری شد. شمار زیادی بمب و موادی که در ساخت بمب استفاده می‌شود را مصادره کردیم. افراد مهمی در واحدهای داعش در ترکیه، در این عملیات کشته شدند.»

او افزود:‌«یک مهاجم انتحاری که بمب‌ها گرد بدنش بسته شده بود نیز پیش از آن‌که بتواند به نیروهای امنیتی حمله کند، در این عملیات کشته شد.»

خبرگزاری دوگان گزارش داده است که نیروهای پلیس در استانبول، ۲۱ تن را بازداشت کردند که ۷ تن از آن‌ها کودک هستند. این خبرگزاری افزود که ۳۰ تن نیز در قونیه و ۲۰ تن دیگر در یک شهرک صنعتی در شرق استانبول دستگیر شدند.

در عملیاتی جداگانه، ارتش ترکیه اعلام کرد که ۱۷ تن را که تلاش می‌کردند از مرز عبور کرده و به سوریه بروند، دستگیر کرده است. این عملیات شامگاه دوشنبه در استان کلس روی داده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هفته گذشته گفته بود که سازمان اطلاعات سوریه و تندروهای کُرد در کنار شبه‌نظامیان داعش، عامل حملات انتحاری به تجمع دانشجویان هوادار کُردها و گروه‌های جامعه مدنی در آنکارا بودند.