.
.
.

آمریکا: انتظار می‌رود ایران برای مذاکرات بین‌المللی درباره سوریه دعوت شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه آمریکا سه‌شنبه ۲۷ اکتبر اعلام کرد که انتظار می‌رود ایران برای مشارکت در مذاکرات چند جانبه روز جمعه درباره سوریه به منظور یافتن راه حلی برای بحران این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای رسانه‌ای اعلام کرد که جان کری وزیر امور خارجه این کشور به منظور شرکت در مذاکرات درباره سوریه به وین خواهد رفت و پس از آن برای دیدارهای دوجانبه با همتایانش، به آسیای میانه خواهد رفت.
او افزود که انتظار می‌رود در گفت‌وگوها درباره سوریه، ۱۲ مسئول شرکت کنند.

کربی ادامه داد که همه کشورها امیدوارند در نهایت به توافقی دست یافت «تا چارچوبی برای انتقال سیاسی موفق در سوریه باشد و به دولتی منتهی شود که بشار اسد آن را رهبری نمی‌کند.»

پیش از این خبرگزاری «آسوشیتدپرس» به نقل از مسئولان آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود گزارش داده بود که ایران برای مشارکت در گفت‌وگوهای، دعوت شده است.

این خبر را شبکه خبری CNN هم گزارش داده است. بنا بر این گزارش، ایران هنوز به این دعوت پاسخ نگفته است.

هنوز مشخص نیست که موضع مخالفان حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در این باره چیست. آن‌ها ایران را کشوری می‌دانند که با اعزام نیروها و شبه‌نظامیانش، مناطقی از سوریه را اشغالگر کرده است. مخالفان اسد ایران را به خاطر حمایتش از دولت سوریه، عامل ادامه بحران این کشور می‌دانند.

نیروهای ایرانی در سوریه حضور دارند و از نیروهای دولتی این کشور علیه مخالفان پشتیبانی می‌کنند. جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد که شمار نظامیان ایرانی در سوریه، کمتر از ۲هزار تن برآورد می‌شود.

صبح سه‌شنبه لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرده بود که کشورش میزبان گفت‌وگوهایی درباره بحران سوریه با حضور مایندگانی از آمریکا، اتحادیه اروپا، اردن و ترکیه خواهد بود.

تا کنون تمام تلاش‌ها به منظور یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه، شکست خورده است.

جمعه گذشته نشستی چهارجانبه با حضور وزرای امور خارجه آمریکا، سعودی، روسیه و ترکیه برای بحث بر سر بحران سوریه در وین برگزار شده بود. قرار است جمعه آینده نیز جلسه‌ای مشابه میان وزیر امور خارجه آمریکا، روسیه و شماری از همتایان عربشان برگزار شود.
جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه ۲۶ اکتبر گفته بود که در نهایت باید ایران را به مذاکرات بین‌المللی درباره انتقال سیاسی در سوریه فراخواند.

او در عین حل گفت که «نقش ایران در جنگ سوریه و حمایتش از اسد و حزب‌الله لبنان، مفید نیست.» او ادامه داد: «آن‌ها طرفی دارای منافع در این روند هستند و با نظام اسد در ارتباطند.»

به نظر می‌رسد اکنون گره اصلی در حل و فصل بحران سوریه، مساله سرنوشت اسد باشد. مخالفان اسد و حامیانشان تا کنون با دادن نقشی به او در آینده سوریه مخالفت می‌کنند.