.
.
.

داوود اغلو: ترکیه دو بار مواضع کُردهای شمال سوریه را بمباران کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که ارتش این کشور دو بار مواضع کُردهای سوریه را به دلیل توجه نکردن آن‌ها به هشدارها، بمباران کرد.

ترکیه بیم آن دارد که پیشروی «واحدهای حمایت از خلق کُرد» شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک، در مناطق مرزی سوریه با ترکیه، باعث انگیزه بخشی به استقلال طلبان کُرد در جنوب شرقی این کشور شود.

اما واشینگتن از کُردها به عنوان نیروی تاثیر گذار در جنگ علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، حمایت می‌کند؛ مساله‌ای که روابطش را با ترکیه، هم‌پیمان قدیمی‌اش در ناتو، پیچیده کرده است.

داوود اغلو در مصاحبه با تلویزیون اهبار (اخبار) گفت: «گفتیم که حزب اتحاد دموکراتیک نباید به غرب رود فرات عبور کند و هشدار دادیم در این صورت فورا واکنش نشان خواهیم داد، اما آن‌ها به هشدارها توجه نکردند و دو بار بمبارانشان کردیم»، داوود اغلو اما تاریخ این حملات را مشخص نکرد.

دو مسئول بلندپایه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند آنکارا ماه جاری به واشینگتن ابلاغ کرده است که اجازه تسلط جنگجویان کُرد را بر مناطق شمال غرب سوریه در نزدیکی مرزهایش نمی‌دهد.

«واحدهای حمایت از خلق کُرد» اوایل هفته جاری اعلام کرد که ارتش ترکیه دو بار به مواضعش در نزدیکی شهرک‌های تل ابیض و عین العرب (کوبانی) حمله کرد.

یک مسئول در دولت ترکیه هم گفته است: «ترکیه غرب فرات را به عنوان خطی قرمز اعلام کرده و این حملات متناسب با هشدارهای سابق بود.»

جنگجویان «واحدهای حمایت از خلق کُرد» موفق شدن ژوئن گذشته با حمایت هوایی ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا، شبه‌نظامیان داعش را از شهرک تل‌ابیض بیرون برانند. هفته گذشته هم شورای اداره محلی خودگردان کُردها در شمال سوریه اعلام کرد که این شهرک را که اکثریت ساکنان آن عرب هستند به مناطق تحت کنترل خود منظم می‌کند.

این اقدام خشم رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را براگیخت که روز شنبه گروه‌های کُرد را به تلاش برای تصرف کامل شمال سوریه متهم کرد. او تاکید کرد که آنکارا اجازه چنین اقدامی را نخواهد داد.

کُردها تا کنون سه منطقه «تل ابیض»، «عفرین» و «الجزیره» را به عنوان «کانتون»های خودمختار اعلام کرده‌اند.