.
.
.

دیدار وزیر امور خارجه عمان با بشار اسد در دمشق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دوشنبه ۲۶ اکتبر با یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان دیدار و درباره طرح‌های موجود برای حل بحران سوریه گفت‌وگو کرد.

این دیدار که در دمشق صورت گرفت، پس از آن روی می‌دهد که روسیه اعلام کرد سوریه باید خود را برای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی آماده کند. این نخستین سخن صریح مسکو برای برگزاری انتخابات در سوریه از زمان آغاز بحران این کشور است. دولت سوریه درباره این اظهار نظر روسی تا کنون واکنشی رسمی نشان نداده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برخی دیپلمات‌ها گفته‌اند که احتمال دارد عمان نقش میانجی را میان دولت سوریه و مخالفان اسد بازی کند.

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گزارش داده است که اسد و بن علوی درباره «طرح‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که به منظور یافتن راه‌حلی برای بحران سوریه ارائه شده‌اند، گفت‌وگو کردند.»

بنا بر این گزارش، بن علوی بر موضع کشور خود که در پی «ثبات و یکپارچگی سوریه است» تاکید کرد. او افزود که عمان «تمام تلاش خودرا به منظور یافتن راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه به کار می‌بندد.»

خبرگزاری رسمی عمان نيز گزارشی مشابه منتشر کرد.

در این دیدار بشار اسد بر ضرورت مبارزه با آن‌چه «تروریسم»‌ توصیف کرد، تاکید کرد. او همچنین از تلاش‌های عمان برای حل و فصل بحران سوریه، تشکر کرد.

پادشاهی عمان طی هفته‌های گذشته، میزبان نمایندگانی از طرف‌های جنگ در سوریه بود. ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه ماه اوت گذشته برای دیدار بن علوی به عمان رفته بود. همچنین خالد خوجه رئیس ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه ماه جاری در مسقط با بن‌علوی دیدار و گفت‌وگو کرد.

این روزها رفت‌وآمدهای دیپلماتیک بسیاری به منظور یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه در جریان است. به نظر می‌رسد یکی از مهمترین موانع اکنون مساله آینده اسد است.

اسد هفته پیش به مسکو رفت و با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد. پس از آن نشست چهارجانبه‌ای در وین با حضور وزرای امور خارجه آمریکا، سعودی، روسیه و ترکیه برگزار شد. این‌ها علاوه می‌شود بر تماس‌ها و دیدارهای دو جانبه میان کشورهای موثر در بحران سوریه. روسیه تا کنون با این‌که اسد بخشی از روند انتقالی در سوریه نباشد، مخالفت می‌کند.