.
.
.

اردوغان: اعلام منطقه خودگردان کرُدها در سوریه تهدیدی برای ترکیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، روز دوشنبه 26 اکتبر 2015 درمصاحبه گفته است که اعلام منطقه خودگردان در منطقه تل ابیض در شمال سوریه توسط «حزب اتحاد دمکراتیک کرد»، خطری است که ترکیه را تهدید می کند.

رئیس جمهوری ترکیه که در آنکارا سخن می گفت، افزود:«تل ابیض ابتدا دست داعش بود بعد با عقب نشینی داعش حزب اتحاد دمکراتیک کردها، جایگزین شد بنابرین در می یابیم این یک بازی مشترکی است که بین این گروه های تروریستی در نزدیک مرز ما صورت می گیرد».

به گزارش تلویزیون العربیه اردوغان روز شنبه نیز تاکید کرد که کشورش اجازه نمی‌دهد، کردها شمال سوریه را تصرف کنند زیرا این را تهدیدی برای خود می‌شمارد.

رئیس جمهور ترکیه گفته بود که گروه‌های کُرد به تلاش خود برای سیطره بر شمال سوریه ادامه می دهند.

وی در سخنرانی در جنوب شرق ترکیه تاکید کرد که آنکارا اجازه این کار را نخواهد داد.

اردوغان روز شنبه از الحاق «تل أبیض» سوریه به منطقه خودگردان کُردها انتقاد کرد و گفت: «تمام آنچه که آنها می‌‌خواهند، سیطره کامل بر شمال سوریه است و ما اجازه نخواهیم داد که شمال این کشور تحت هیچ شرایطی قربانی پروژه آنها شوند. زیرا این مسئله تهدید برای ماست و برای ما غیرممکن است که به این مسئله پاسخ مثبت دهیم».

سخنان رئیس‌جمهوری ترکیه پس از آن بیان شد که نیروهای مسلح کرد در سوریه گفته‌اند شهرک «تل‌ابیض» در استان رقه، که هم‌مرز با ترکیه است، به مناطق تحت مدیریت کردها پیوسته است.

اکثریت ساکنان این شهرک را عرب‌های سنی‌مذهب سوریه تشکیل می‌دهند و کردها می‌گویند «به صورت خودمختار» اداره خواهد شد.

در حال حاضر کردهای سوریه سه منطقه خودمختار را در شمال سوریه ایجاد کرده‌اند و در عین حال ایجاد کشوری در این مناطق را تکذیب می‌کنند.