.
.
.

ویدیو..درگیری شهروندان تُرک و کُرد ترکیه در ژاپن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کردها و ترک‌های شهروند ترکیه که برای شرکت در رای گیری انتخابات پارلمانی این کشور جلوی سفارت ترکیه در توکیو، پایتخت ژاپن، تجمع کرده بودند با یکدیگر درگیر شدند.

به گزارش رسانه های محلی، تجمع روز یکشنبه نزدیک به ۶۰۰ تن از کردها و ترک هایی که برای انداختن رای خود به صندوق آرا به سفارت ترکیه در توکیو مراجعه کرده بودند به خشونت کشیده شد و دستکم سه زخمی بجا گذاشت.

پلیس توکیو در پی درگیری‌ها تدابیر امینتی در اطراف سفارت ترکیه را تشدید کرد. سفارت ترکیه هنوز هیچ واکنشی به این مساله نشان نداده است.

انتخابات پارلمانی ترکیه به صورت زود هنگام در حال برگزاری است. در انتخابات اخیر این کشور هیچکدام از احزاب آرای مطلق را به دست نیاوردند از همین رو برای تشکیل دولت باید فراکسیون‌های حاضر در پارلمان، با یکدیگر ائتلاف می‌کردند. دست نیافتن فراکسیون‌ها به توافق باعث شد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، فرمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام را صادر کند.

در انتخابات پیشین ترکیه، حزب ملل دموکراتیک که حزبی کُرد است، برای نخستین بار موفق شد با کسب حدود ۱۲ درصد از آرا، وارد پارلمان شود.

پس از این انتخابات بود که درگیری‌های مسلح میان شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) و نیروهای دولتی این کشور از سر گرفته شد. در نتیجه این درگیری‌ها تا کنون بیش از ۱۰۰ تن از نیروهای دولتی ترکیه و صدها تن از شبه‌نظامیان کُرد کشته شده‌اند.

رجب طیب اردوغان از سال ۲۰۱۲ مذاکرات صلحی با هدف پایان دادن به بیش از ۳۰ دهه شورش کُردهای جنوب ترکیه آغاز کرده بود. این گفت‌وگوها به آتش بس منتهی شده بود که در ماه‌های اخیر این آتش‌بس به بنبست رسید.