.
.
.

تونی بلر: اشغال عراق در سال 2003 به پیدایش داعش کمک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تونی بلر، نخست وزیر اسبق بریتانیا در مصاحبه ای گفته است که مداخله نظامی و اشغال عراق توسط آمریکا و بریتانیا در سال 2003 بخشی از عوامل پیدایش داعش بوده است.

بلر که با شبکه سی‌ان‌ان مصاحبه می کرد، در پاسخ به این سوال که آیا حمله به عراق به ظهور داعش منجر شده است، گفت: «من فکر می‌کنم که بخشی از حقیقت در آن نهفته است . البته شما نمی‌توانید بگوئید که کسانی که در سال 2003 صدام حسین را سرنگون کردند مسئول وضعیت سال 2015 عراق هستند».

نخست وزیر اسبق انگلیس گفت: «برخی از مسائل عراق از رویدادهای بهار عربی تاثیر گرفته اند، و همه ما می دانیم که داعش از سوریه به عراق سرایت کرد».

وی ضمن اظهار پشیمانی از وقوع برخی اشتباهات در زمینه اطلاعات «غلط» در باره عراق گفت:« اینکه اشغال عراق در سال 2003 نسبت به بوجود آمدن پدیده ای همچون داعش کمک کرده است، بخشی از حقیقت است».

تونی بلر تاکید کرد که از سرنگونی رژیم صدام حسین پشیمان نیست اما از اطلاعات «غلط» و برنامه ‌ریزی ضعیف در طرح حمله به عراق عذرخواهی کرد.

وی با ابراز تاسف افزود:« برنامه ریزی های ما برای مرحله پس از صدام حسین دقیق نبود».

انگلیس در زمان نخست وزیری بلر بخشی از ائتلاف تحت هدایت امریکا بود که در سال 2003 به بهانه وجود سلاح‌های کشتار جمعی در عراق بدون مجوز سازمان ملل به این کشور حمله و آن را اشغال کرد.

انگلیس همچنین در دوران نخست وزیری بلر بیشترین نیروهای نظامی را پس از امریکا برای حمله به عراق اعزام کرد و نیروهایش را تا سال 2011 در این کشور نگه داشت.

اخیرا اسنادی منتشر شده است که نشان می‌دهد تونی بلر یک سال قبل از تهاجم سال 2003 امریکا به عراق قول همکاری به واشنگتن داده و متعهد شده بود در این حمله به امریکا بپیوندد.

در پی بالا گرفتن انتقادات از نقش انگلیس در جنگ عراق کمیته‌ای تشکیل شده که قرار است گزارش خود را در این زمینه منتشر کند اما انتشار این گزارش بارها به تاخیر افتاده است.

گفته می شود در جنگ عراق 179 نیروی انگلیس، حدود 4500 سرباز امریکایی و بیش از یک میلیون غیرنظامی عراقی کشته شدند.