الجبیر: با کری بر سر تشکیل شورای انتقالی در سوریه گفت‌وگو کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی شنبه ۲۴ اکتبر گفت که مذاکراتش با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که هم‌اینک در ریاض به سر می‌برد، بر سر اوضاع منطقه از جمله تشکیل شورای انتقالی در سوریه، بحث و تبادل نظر کرده است.

به گزارش العربیه، الجبیر گفت که میان سعودی و آمریکا، توافق نظری بر ضرورت یافتن راه حل سیاسی در سوریه بر پایه توافقات کنفرانس ژنو وجود دارد. بر این اساس باید شورای انتقالی تشکیل شود که قدرت را در سوریه در دست بگیرد، از نهادهای کشور محافظت کند و قانون اساسی جدیدی وضع کند. او همچنین تاکید کرد که بشار اسد جایگاهی در آینده سوریه ندارد.

Advertisement

دیدار الجبیر و کری یک روز پس از نشست چهارجانبه وزرای امور خارجه آمریکا، سعودی، روسیه و ترکیه در وین برای بحث بر سر اوضاع سوریه برگزار شد.

پس از این نشست الجبیر به خبرنگار العربیه گفت که اختلاف‌ها بر سر زمان رفتن بشار اسد از قدرت در سوریه، همچنان پابرجا است.

او همچنین تاکید کرده بود که «سعودی به بیانیه ژنو۱ پایبند است. همچنین سعودی به یکپارچگی سوریه، ورود این کشور به مرحله انتقالی، نوشتن قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات، پایبند است.»

اما درباره اوضاع در فلسطین، وزیر امور خارجه سعودی بر ضرورت متوقف کردن اقدام‌های ضد فلسطینی اسرائیلی‌ها تاکید کرد.

درباره ایران، وزیر امور خارجه سعودی ابراز امیدواری کرد که این کشور، بخشی از پایه‌های حمایت از ثبات در منطقه و نه نیرویی برای شر باشد. او افزود که ایران کشوری صادر کننده و پشتیبان تروریسم است، در امور منطقه به شکل منفی دخالت می‌کند و به آن به عنوان کشور اشغالگر سرزمین‌های عربی در سوریه نگاه می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم