.
.
.

پیشنهاد روسیه.. نامزد نشدن اسد در انتخابات و ادغام ارتش آزاد در ارتش دولتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با وجود بارتاب‌های مثبت، دیدار چهارجانبه وین که با حضور وزرای امور خارجه ایالات متحده آمریکا، سعودی، ترکیه و روسیه برگزار شد، نتوانست «گره اسد» را باز کند و همچنان میان طرف‌ها بر سر این مساله اختلاف وجود دارد.

در حالی که جز اظهار نظرهای رسمی، جزئیاتی از آن‌چه که در جلسه روی داد منتشر نشد، برخی از خبرها از پیشنهادی روسی حکایت دارد که درباره نامزدی بشار اسد در انتخابات آینده سوریه است.

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط به مقل از منابعی در اپوزیسیون سوریه گزارش داده است که روسیه پیشنهاد داده اسد کتبا متعهد شود که در انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد نشود اما در عین حال دوره ریاست جمهوری کنونی خود را به پایان برساند.

پیشنهاد روسیه همچنین شامل متوقف شدن جنگ با «ارتش آزاد سوریه» و پایان دادن به محاصره مناطق از سوی دو طرف، برگزاری انتخابات پارلمانی، تشکیل دولت انتقالی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است. البته مسکو جدول زمامنبدی روشنی برای این ایستگاه‌ها مشخص نکرده است. پس از آن شبه‌نظامیان سوری همپیمان دولت و «ارتش آزاد» با ارتش ادغام می‌شوند.

این پیشنهاد شامل «بانک اهداف» مشترک میان کشورهایی هم می‌شود که اقدام به حملات هوایی در سوریه می‌کنند. بر این پایه، گروه‌هایی که راه حل سیاسی را قبول ندارند، در این «بانک اهداف» قرار می‌گیرند.

برخی منابع می‌گویند که چارچوب زمانی پیشنهادی روس‌ها، ۱۵ تا ۱۸ ماهه از زمان امضای توافق است. این منابع افزودند که مساله وزارتخانه‌های حکومتی مورد بحث قرار گرفت و بر این مساله تاکید شد که نظام نباید آن‌ها را خواستار شود. روس‌ها اطمینان دادند که این مساله می‌تواند توافقی باشد و وزرای این وزارتخانه‌ها از میان شخصیت‌های تکنوکرات انتخاب شوند.