فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پوتین از بخشی از گفت‌وگوهایش با اسد پرده برداشت

  پوتین: ممکن است از مخالفان مسلح اسد که با تروریسم می‌جنگند حمایت نظامی کنیم

  منبع: دبی-العربیه.نت

  ولاديمير پوتین رئیس جمهوری روسیه با بیان بخشی از جزئیات گفت‌وگوهایش با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مسکو گفت که حداقل بخشی از کسانی که علیه حکومت اسد انقلاب کردند، خواسته‌های مشروع داشتند. او همچنین از احتمال حمایت نظامی از برخی گروه‌های مخالف حکومت اسد که علیه «تروریسم» و داعش در حال نبرد هستند، سخن گفت.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، پوتین یک روز پس از دیدار چهارشنبه گذشته‌اش با اسد در مسکو گفت که در این دیدار بر سر ضرورت یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه گفت‌وگو شد.

  پیش از این برخی از دولت‌های غربی، روسیه را به ویژه پس از آغاز حملات هوایی‌اش علیه مواضع مخالفان در سوریه، به عنوان بخشی از مانع در مسیر دستیابی به راه‌حل سیاسی در این کشور توصیف کرده بودند.

  اما پوتین در که در استادیوم استراحتگاه تابسانی شهر سوچی سخن می‌گفت، اظهار داشت: «از بخشی از گفت‌وگوهای با اسد پرده می‌دارم.»

  او افزود: «از اسد پرسیدم چه نظری داری اگر در سوریه مخالفان مسلحی پیدا شوند که آماده مقاومت و جنگ در بابر تروریست‌ها و دولت اسلامی (داعش) هستند، چه نظری خواهی داشت اگر از تلاش‌های آن‌ها همچون حمایتمان از ارتش سوریه حمایت کنیم؟»

  به گفته پوتین، اسد پاسخ داد: «با دید تحسین به این مساله نگاه می‌کنم.»

  رئیس جمهوری سوریه ادامه داد: «ما اکنون این مساله را بررسی می‌کنیم و سعی می‌کنیم به توافق‌هایی دست یابیم.»

  او افزود که دلیل اصلی تنش در سوریه، تنها تندروی اسلامی نیست بلکه تنش‌های داخلی است و باید به این مساله اعتراف کرد که حد اقل بخشی از کسانی که علیه اسد انقلاب کردند، خواسته‌های مشروعی داشتند.

  پوتین البته با درخواست‌های غرب برای کناره گیری اسد مخالفت کرد و گفت که رهبری سوریه را کسی جز مردم سوریه از راه انتخابات شفاف انتخاب نخواهند کرد.

  هر چه باشد، ناظران معتقدند که پوتین می‌تواند از نفوذ رو به رشدش بر دمشق برای فشار بر اسد به منظور دادن امتیاز به مخالفان و پس از آن بر طرف شدن موانع در برابر روند سیاسی استفاده کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران