فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سعودی ..خرید ناو‌های جنگی از آمريكا به ارزش 11.25 میلیارد دولار

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  یک مقام بلند پایه آمریکایی روز جمعه 23 اکتبر اعلام کرد، واشینگتن با فروش ناوهای جنگی پیشرفته به پادشاهی سعودی موافقت کرده است.

  به موجب توافق طرفین ، پادشاهی سعودی درمعامله ای به ارزش 11.25 میلیارد دولار دلار 4 ناو جنگی پیشرفته ساخت «لاکهید مارتین» و همه تجهیزات متعلق به آین ناوها را خریداری می کند.

  این منبع آمریکایی که اجازه نداشت توضیحات بیشتری در این باره بدهد، گفت:«آژانس همکاری امنیتی و دفاعی » وابسته به وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) که نظارت بر فروش ابزار نظامی به خارج از ایالات متحده را به عهده دارد، شامگاه دوشنبه هفته گذشته اعضای کنگره را از جزئیات این معامله معامله مهم تسلیحاتی آگاه کرد».

  اعضای کنگره آمریکا 30 روز مهلت دارند تا نسبت به فروش ناوهای جنگی این کشور به سعودی موافقت یا مخالفت کنند.

  یک منبع آگاه به روزنامه «الحیات» گفته است پس از موافقت برای تصویب قانونی این معامله، پادشاهی سعودی و ایالات متحده آمریکا در باره آن رسما گفت وگو خواهند کرد.

  این منبع به روزنامه الحیات افزوده است ، انتظار نمی رود که مذاکره رسمی برای معامله خرید ناو های جنگی تا قبل از پایان سال انجام گیرد.

  خبرگزاری سعودی در سپتامبر گذشته در گزارشی نوشت، پادشاهی سعودی برای خرید ناوهای جنگی با ایالات متحده آمریکا در حال مذاکره است.

  خرید این ناوهای جنگی توسط سعودی در چارچوب بخشی از پروژه این کشور برای تقویت نیروی دریایی به شمار می رود.

  به گفته کارشناسان غربی خرید چنین ناوهایی از سوی پادشاهی سعود باعث می شود که این کشور در زمینه دفاع امنیتی- دریایی قوی تر خواهد شد.

  مقام آمریکایی در پایان اظهار داشت:«این معامله نشان می دهد که ایالات متحده به همکاری امنیتی و نظامی در کنار همکاری دیپلماتیک با کشورهای عربی خلیج برای حفظ ثبات و امنیت این منظقه تاکید دارد».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران