فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • «پرواز جنگنده اسرائیلی بر فراز ایران در سال ۲۰۱۲ برای تمرین حمله احتمالی»

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  روزنامه آمریکایی «وال ستریت جورنال» در شماره جمعه ۲۳ اکتبر خود نوشت که یک جنگنده اسرائیلی سال ۲۰۱۲ وارد حریم هوایی ایران شد.

  بنا بر این گزارش، اقدام جنگنده اسرائیلی در چارچوب تمرین برای حمله احتمالی به نیروگاه اتمی فوردو در ایران بود.

  این گزارش ادامه می‌دهد: «این حادثه باعث شد که واشینگتن زیر فشار قرار بگیرد. پس از آن ایالات متحده آمریکا ناو هواپیمای دوم خود را به منطقه فرستاد و آن را در حالت آماده باش قرار داد.»

  روزنامه «وال استریت جورنال» در این گزارش، به بحران اعتماد میان آمریکا به ریاست باراک اوباما و اسرائیلبه نخست وزیری بنیامین نتانیاهو پرداخته است. از همین رو با شماری از منابع اطلاعاتی و تحلیلگران گفت‌وگو کرده که آن‌ها از پرواز جنگنده اسرائیل بر فراز آسمان ایران پرده برداشتند.

  یک منبع رسمی آمریکایی به این روزنامه گفته است: «ایالات متحده فعالیت نظامی اسرائیل را از نزدیک زیر نظر قرار داد و پس از قرار گرفتن در جریان پرواز جنگنده بر فراز ایران، از پایگاه‌های نظامی اسرائیل شنود کرد.»

  به گفته منابع آگاه، آمریکایی‌ها به طور روزانه در جریان اطلاعات قرار گرفتند. اما بخشی از این اطلاعات محرمانه بود و آژانس امنیت ملی آمریکا نتوانست محتوای بسیاری از پیام‌هایی که شنود کرده بود را دریابد.

  تحلیلگران نظامی در نیروی هوایی آمریکا به این نتیجه رسیدند که اسرائیل، هواپیماها یا اسلحه مورد نیاز برای نابودی نیروگاه اتمی ایران را ندارند.این تحلیل در اختیار اسرائیل نیز قرار گفت که در پی آن تل‌آویو طرح دیگری وضع کرد که برپایه آن نیروهای کاماندو به وسیله هواپیماهای حمل و نقل نیرو در ایران فرود می‌آید و این نیروها اقدام به منفجر کردن نیروهای اتمی فوردو و تخریب آن می‌کنند.

  در آن هنگام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به این باور رسید که اسرائیل در پی یک حمله انتحاری در ایران است، از این رو بر تل‌آویو فشار آورد تا اطلاعات را پیش از هر اقدام به هر گونه عملیاتی در اختیارش قرار دهد، اما اسرائیل زیر بار این فشارها نرفت.

  پس از آن آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا، ماهواره‌های جاسوسی و حرکت هواپیماهای نظامی اسرائیل را بیش از پیش زیر نظر گرفتند. آمریکای‌ها دریافتند که نیروی هوایی اسرائیل برای انجام حمله شبانه احتمالی، در وضعیت آماده‌باش قرار گرفته است. از این رو آمریکایی‌ها بر نیروی هوایی اسرائیل تمرکز کردند که برای چنین عملیاتی تمرین کرده بود از جمله این‌که میزان آمادگی سامانه دفاعی ایران را در برابر چنین حمله‌ای، مورد ارزیابی قرار داده بود.

  اطلاعات محرمانه‌ای به رهبران آمریکا درباره عزم اسرائیل برای حمله به نیروگاه‌های اتمی ایران رسید. روزنامه «وال ستریت جورنال» به نقل از مسئولان آمریکایی در کاخ سفید و پنتاگون گزارش نوشته است که در سال ۲۰۱۲ این احساس وجود داشت که اسرائیل به ایران حمله خواهد کرد، از این رو آمریکایی‌ها تلاش خود را به منظور دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک برای بحران هسته‌ای ایران، دو چندان کردند.

  پس از آن، آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را در جریان تماس‌های محرمانه آمریکا با ایران در عمان قرار ندهند. آمریکایی‌ها بیم آن داشتند که در صورت درز کردن اطلاعات، اسرائیل دست به «خرابکاری» بزند. علاوه بر آن دستیاران باراک اوباما از نتانیاهو به دلیل حمایتش از میت‌رامنی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ آمریکا، خوششان نمی‌آید. در همان سال اوباما با نتانیاهو دیداری داشت و پس از آن دیدار به این نتیجه رسیده بود که اسرائیل شامگاه انتخابات آمریکا، به ایران حمله خواهد کرد.

  به گفته منابع اطلاعاتی در واشینگتن، مسئولان اسرائیلی با همتایان آمریکایی خود گفت‌وگو کرده و از آن‌ها برای حمله احتمالی به ایران اسلحه خواستند. در راس فهرست اسلخه درخواستی، هلیکوپتر V22 بود، هواپیمای که برای هرگونه نقل و انتقال کاماندوها در داخل ایران، به اسرائیل کمک می‌کرد. اسرائیلی‌ها همچنین خوستار اسلحه‌ای شدند که بتواند دیوارهای ضخیم و مستحکم شده را بشکافد تا بتوانند نیروگاه فوردو را منهدم کنند.

  گری سیمور که آن هنگام مشاور ارشد اوباما بود در این باره گفت: «نتانیاهو به دنبال شخصی در دولت آمریکا می‌گشت که از راه سکوت با حمله اسرائیل به ایران موافقت کند اما آمریکایی‌ها به او پاسخ دادند که چنین حمله‌ای اشتباه بزرگی خواهد بود. دولت آمریکا همچنین با قرار دادن اسلحه مورد نیاز برای حمله به نیروگاه اتمی در اختیار اسرائیل، مخالفت کرد.»

  ایالات متحده آمریکا تلاش کرد مذاکرات اولیه با ایران را که در عمان برگزار شد، مخفی نگاه دارد. اما پس از روی کار امدن حسن روحانی در ایران، این اطلاعات علنی شد. سیمور می‌گوید که دور نگاه داشتن اسرائیل از مذاکرات اشتباه بود. رابرت اینهوروین کارشناس هسته‌ای در وزارت امور خارجه آمریکا نیز می‌گوید که این مساله باعث شد اسرائیل موضعی منفی نسبت به مذاکرات بگیرد.

  روزنامه «وال ستریت جورنال» نوشته است که پس از حادثه، ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفت ناو هواپیما بر دومی به منطقه اعزام کرده و هواپیماهایش را در حال آماده باش قرار دهد تا برای هرگونه جنگ احتمالی در منطقه، آماده باشد. در هر حال دولت آمریکا اعتراف کرده است که حادثه روی داده دز آسمان ایران باعث شد که واشینگتن، به نتیجه‌گیری‌های اشتباهی برسد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران