فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • الجبیر: اختلاف‌ها بر سر زمان کنار رفتن اسد از قدرت همچنان پابرجا است

  منبع: دبی-العربیه.نت

  عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی شامگاه جمعه ۲۳ اکتبر گفت که اختلاف‌ها بر سر زمان رفتن بشار اسد از قدرت در سوریه، همچنان پابرجا است.

  پس از نشست چهارگانه در وین با حضور وزرای امور خارجه سعودی، آمریکا، روسیه و ترکیه، الجبیر به خبرنگار «العربیه» گفت: «ما به توسعه یافتن نشست‌ها اعتراضی نداریم.»

  او ادامه داد که «سعودی به بیانیه ژنو ۱ پایبند است. همچنین سعودی به یکپارچگی سوریه، ورود این کشور به مرحله انتقالی، نوشتن قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات، پایبند است.»

  نشت چهارجانبه، نخستین نشستی است که بدون حضور سازمان ملل متحد در تلاش برای حل و فصل بحران سوریه که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده و به کشته شدن بیش از ۲۵۰ هزار تن انجامیده، برگزار می‌شود.

  کری: جمعه نشست دوم برگزار می‌شود

  از سویی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت که هدف از نشست وین، بحث بر سر افق راه حل سیاسی در سوریه است.

  او ادامه داد که این نشست نتایجی در پی داشت که ممکن است در آینده مسیر حوادث را در سوریه تغییر دهد.

  کری گفت: «من بر این باورم که نشست امور سازنده و پر ثمر بود.» او افزود که وزرای چهار کشور احتمال دارد بار دیگر ۳۰ اکتبر گردهم بیایند.

  لاوروف: مردم سرنوشت اسد را تعیین می‌کنند

  از سویی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که مسکو خواهان مشارکت ایران و مصر در گفت‌وگوهای آینده درباره سوریه است.

  لاوروف که پس از نشست چهارجانبه وین سخن می‌گفت افزود: «خواهان آن شدیم که تماس‌هایی در آینده صورت گیرد تا شمار شرکت کنندگان بیشتر شود.» او توضیح داد که به طور واضح‌تر می‌خواهم ایران و مصر شرکت کنند.

  وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که باید برای «مردم سوریه» این امکان را فراهم کرد که آینده نظام بشار اسد را تعیین کنند؛ مساله‌ای که میان مسکو و واشینگتن اختلاف ایجاد کرده است.

  او با تاکید بر این که «سرنوشت رئیس جمهوری سوریه را باید مردم سوریه تعیین کند» بار دیگر بر مخالفت روسیه با درخواست‌های کنار رفتن اسد از قدرت تاکید کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران