.
.
.

گردهمایی وزیران خارجه آمریکا، روسیه، سعودی و ترکیه برای بررسی بحران سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه روسیه چهارشنبه ۲۱ اکتبر اعلام کرد که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی و فریدون سنرلی اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، برای بحث درباره اوضاع سوریه در وین گردهم خواهند آمد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این بیانیه افزوده است که توافق بر سر دیدار وزرای امور خارجه روسیه، آمریکا، سعودی و ترکیه «که ۲۳ اکتبر صورت خواهد گرفت» در تماس تلفنی میان لاوروف و کری حاصل شد.

این بیانیه وزارت امور خارجه روسیه پس از سفر ناگهانی سه‌شنبه گذشته بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به مسکو صادر می‌شود. این نخستین سفر رسمی بشار اسد به خارج از سوریه از زمان آغاز بحران این کشور در سال ۲۰۱۱ است. در این سفر اسد از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به خاطر مداخله نظامی مسکو در سوریه تشکر کرد.

پس از سفر اسد به مسکو، پوتین با پادشاه سعودی، پادشاه اردن، رئیس جمهوری مصر و رئیس جمهوری ترکیه تلفنی گفت‌وگو کرد و آن‌ها را در جریان نتایج سفر رئیس جمهوری سوریه قرار داد.

به گفته دمتری پیسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) پوتین در دیدار با اسد بر ضرورت یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه تاکید کرد.

در تماس تلفنی میان وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه، لاوروف پیشنهاد داد که در همان روز نشست وین، کمیته‌ای چهارجانبه صلح خاورمیانه نیز در همان روز و همان مکان تشکیل جلسه دهد. این کمیته از ایالات متحده آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد تشکیل شده است.

کمیته چهارجانبه در سال ۲۰۰۲ به منظور ایفای نقش در روند صلح میان فلسطینی‌ها و اسرائیل تشکیل شد، اما تا کنون دستاورد قابل ذکری نداشته است.

وزرات امور خارجه روسیه یادآور شد که پیشنهاد مسکو به دلیل «تنش شدید اخیر در روابط میان فلسطینی‌ها و اسرائیل به ویژه در مناطق مقدس ارائه شده است.»