.
.
.

امیر عبداللهیان: ایران در پی حضور بشار اسد در قدرت تا ابد نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسین امیر عبدالهیان معاون عربی آفریقای وزارت خارجه ایران در مصاحبه با روزنامه بریتانیایی گاردین گفته است که كشور متبوعش نمی‌خواهد بشار اسد رئیس جمهور سوریه را تا ابد در قدرت حفظ کند.

این مصاحبه امیر عبداللهیان با روزنامه گاردین، چهارشنبه ۲۱ اکتبر انجام شده است. محور اصلی این مصاحبه تحولات سوریه و حمایت تهران از حکومت بشار اسد بود.

امیرعبداللهیان در بخشی از این مصاحبه گفته است: «ما تلاش نمی‌کنیم که اسد به عنوان رئیس جمهور برای همیشه در قدرت باقی بماند، ولی ما نسبت به نقشی که او در یکپارچگی ملی سوریه و مبارزه علیه تروریسم ایفا می‌کند، کاملا آگاهیم.»

این سخن در حالی ایراد می‌شود که پیشتر کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران که نقش مشاور علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران را ایفا می‌کند، گفته بود که باقی ماندن بشار اسد تا پایان دوره ریاست جمهوری‌اش خط قرمز ایران است. برپایه انتخاباتی که دولت سوریه برگزار کرد اما اپوزیسیون آن را قبول ندارد، دوره ریاست جمهوری بشار اسد تا سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

امیر عبداللهیان در بخش دیگری از مصاحبه خود با اشاره به افزایش شمار نظامیان ایرانی در سوریه گفت که تعداد مستشاران ایرانی در سوریه متناسب با توانایی‌های ما و درخواست‌های دولت سوریه است.

او افزوده است: «اگر لازم باشد همان خدمات مستشاری را به دوستان روس‌مان هم خواهیم داد. معاون وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: فقط مردم سوریه می‌توانند درباره آینده بشار اسد تصمیم بگیرند.»

در هفته‌های گذشته شمار نیروهای سپاه پاسداران ایران که در سوریه کشته شده‌اند، به نحو چشم‌گیری افزایش یافته است. برجسته‌ترین آن‌ها حسین همدانی بلندپایه‌ترین نیروی سپاه حاضر در سوریه بود.