.
.
.

اردوغان: داعش، کُردها و نظام اسد در انفجارهای آنکارا دست داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طيب اردوغان رئيس جمهوری ترکیه پنجشنبه ۲۲ اکتبر گفت که معتقد است شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، جنگجویان کُرد و افسرانی از اطلاعات سوریه، در دو حمله انتحاری اخیر در آنکارا نقش ایفا کردند.

در دو حمله انتحاری که یک تجمع برای صلح را هدف قرار داد، بیش از ۱۰۰ کشته برجای گذاشته شد.

پیش از سخنان اردوغان، خبرگزاری آناتولی اعلام کرده بود که مقام‌های ترکیه هویت یکی از مهاجمان انتحاری را که یونسی امری الاجوز نام دارد، شناسایی کرده است.

مسئولان گفتند که بر این باورند الاجوز عضو یکی از هسته‌های وابسته به گروه داعش در شهر ادیامان در جنوب شرق ترکیه بود.

پیش از این احمد داوود اغلو نخست‌وزیر ترکیه گفته بود که برخی از مظنونان دو انفجار انتحاری آنکارا چند ماه در سوریه بودند و احتمالا با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش یا با حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ.ک.ک در ارتباط باشند.

به گفته اغلو: «تحقیقاتی درباره دو گروه تروریستی داعش و حزب کارگران کردستان در حال انجام است چون دلایلی درباره ارتباط انتحاری‌ها با داعش در دست داریم. اما همچنین ارتباط‌هایی با گروه‌های وابسته به حزب کارگران کردستان وجود دارد.»

داوود اغلو در مصاحبه دیگری هم گفته بود که که افرادی وابسته به رژیم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در میان اعضای گروه داعش حضور دارند و «رژیم اسد بیش از هرکس دیگری به برپایی آشوب در ترکیه علاقه دارد.»