.
.
.

بشار اسد به روسیه رفت و با پوتین دیدار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیمیتری پیسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) اعلام کرد که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، سه‌شنبه ۲۰ اکتبر به مسکو رفت و با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پیسکوف ادامه داد که پوتین و اسد، عملیات نظامی مشترک در سوریه را به بحث گذاشتند.

از زمان آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱، این نخستین بار است که بشار اسد به خارج از این کشور سفر می‌کند.

دیمیتری پیسکوف به خبرنگاران گفت: «بشار اسد رئیس جمهوری عربی سوریه شامگاه گذشته در سفری کاری به مسکو آمد و گفت‌وگوهایی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه انجام داد.»

پیسکوف توضیح نداد که آیا بشار اسد هنوز در روسیه است یا نه. اما ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد که بشار اسد پس از سفر مسکو به دمشق بازگشته است.

به گفته پیسکوف، پوتین در این دیدار که گوشه‌های از آن از شبکه‌های تلویزیونی روسیه پخش شد، آمادگی روسیه را برای کمک در عملیات نظامی و سیاسی در سوریه اعلام کرد. او گفت که تماس‌های خود را با قدرت‌های جهان به منظور یافتن راه‌حلی مسالمت آمیزبرای بحران سوریه، ادامه خواهد داد.

از سویی بشار اسد از پوتین به خاطر کمک‌های روسیه تشکر کرد و گفت که پشتیبانی روسیه، مانع از وقوع فاجعه در سوریه شد.
به گفته بشار اسد، همه مردم سوریه می‌خواهند در تعیین سرنوشت کشورشان مشارکت داشته باشند.

از ۳۰ سپتامبر گذشته، روسیه حملات هوایی خود را در سوریه آغاز . مسکو ابتدا اعلام کرده بود که هدفش جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است. اما گزارش‌های منابع محلی و بین‌المللی حکایت از آن دارد که اکثر حملات روسیه علیه دیگر گروه‌های مخالف است است که برخی از آن‌ها «میانه‌رو» هستند و از سوی غرب حمایت می‌شوند.

در نهایت روسیه موضع رسمی خود را تغییر داد و اعلام کرد هدفش حمایت از ارتش سوریه است. هم‌اکنون ارتش سوریه به همراه شبه‌نظامیان متحدش و پشتیبانی هوایی روسیه، عملیاتی در برخی مناطق سوریه علیه مخالفان از جمله در حلب، حمص و لاذقیه آغاز کرده است.